Archive for August, 2006

Nilli djeg atletet. …po pastaj?!

Pasi u mendua gjate (une them, jo me shume se 20 sekonda) vendosi te djeg cdo produkt marke qe ka. Ne artikullin e shkruar per BBC ( http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/5292860.stm ), tha se do i digjte te gjitha! Nuk jam i sigurte nese ka menduar vetem per rrobat qe vesh, por nese vertet do te jetoje nje jete ?brand free,? do t?i sugjeroja te digjte edhe lavamanin e rrubinetet Kohler, bashke me furcen e dhembeve Oral-B, e bashk me pocat e llampave GE ?dhe kur te dilte nga dera e shtepise, te shtypte me gure celesin Access+. Pastaj te shkonte ne maj te malit Munelle ne Puke, te merrte ca dhene, e te jetonte si Neandertal.

Jam shume dakort, qe shoqeria e sotme vuan nga nje mbiekspozim ndaj markave e logove. Nilli ne artikullin e tij shkruan qe nje anglez sheh rreth 3000 marka e reklama cdo dite. Kesaj fatkeqesisht (une do te thoja fatmiresisht) nuk i shpetojme dot. Fakti qe kemi aq shume zgjedhje me pelqen. Ndoshta do ishte me thjeshte sikur ne te gjithe boten te kishte vetem 1 stil te cdo gjeje, por do te kishe qejf ti te jetoje ne nje bote te tille pa asnje shprehje krijimtarije?

Une, personalisht, e kam vdekje te vesh artikuj qe shkruajne me germa te medha emrin e markes. S?me pelqen te behem reklame levizese. Sidoqofte, kur blej veshje, ato me marka te mira dallohen nga stofi qe perdorin, nga cilesia, etj etj. Pra marka nuk eshte thjeshte nje reklame qe duhet t?i shpetojme, por eshte nje premtim cilesie. Per deodorant kunder djerses perdor gjithmon Old Spice, sepse nga eksperienca ime ky produkt nuk me ben alergji si ndonje produkt tjeter, si dhe eshte jashtzakonisht shume rezistent ne cdo ambjent. Madje kur Old Spice nxjerr nje produkt te ri, une jam shume i predispozuar ta provoj, sepse kam bere nje ?kontrate? me kete kompani ku une pres cilesine e deshiruar, dhe jam i gatshem te pagoj. Po sikur te ishin te gjitha gjerat pa marka e shenja dalluse (sepse edhe forma e paketimit eshte marke ne vetvete) ..do hiqja picirrin e zi per te gjetur ate qe me pelqente e s?do kisha rene kurre rehat.

Artikulli I Nillit nuk eshte ide e re. Naomi Klein, ne librin e saj ?No Logo? flet pak a shume per te njejten gje. Me pelqen te lexoj gjera te tilla sepse jane mates te mire te pulsit te konsumatorit, por reklamimit nuk i shpetojme dot. Madje ne te ardhmen do te behet me i sofistikuar. Para disa kohesh pash nje emision mbi Biometrics dhe nje menyre perdorimi e kesaj teknologjie ne te ardhmen do te jete qe sapo te hysh ne dyqan/qender tregtare, rreze te ndryshme do te lexojne retinen e syrit dhe automatikisht do te te nxjerri reklama qe te pershtaten vetem ty. Nese kjo eshte gje e mire apo jo ?ajo eshte teme tjeter, por realisht keto lloje zhvillimesh jane te paevitueshme.

Gjergj Dollani
]]>

Foto Blog: Pamje turistike nga Durresi e Tirana

Rruge cope cope ne Durres.


Uji i zi nga pusetat e plasura ne Durres


Sheshi perball stacionit te plazhit ne Durres


Shesi perball stacionit te plazhit ne Durres


Plehra ne Tirane (prane Ministrise se Drejtesise)


Rrenoja dhe plehra ne Tirane


Rrenoja ne ane te rruges, Tirane


Plehra ne ane te rruges, Tirane


Banesa teje te vjetra ne plazhin e Durresit (Stacioni Apollonia)


Banesa teje te vjetra ne plazhin e Durresit (Stacioni Apollonia)

Besoj se po ti izolojme turistet vetem neper brigjet e Jonit dhe mos t’i leme te shetisin neper qytete, turizmi do kete shume sukses, sepse nuk do te kene mundesi te shohin rruget tere plehra te Durresit e Tiranes.

Shembuj pozitive rreth trajtimit te klientit!

lokal qe ndodhet ne bllokun e ish Ekspozites “Shqiperia Sot”. Pervec ambientit komod
si shume lokale te tjere ne xhiro, te bie ne sy menyra e drejtimit te tij. Sa hyn ne
dere te pret ne kembe manaxheri i lokalit, nje burre tek te dyzetat, qe me
perzemersi te pershendet dhe te tregon me plot xhentilese ambientet e lira ku mund
te ulesh. Nuk e di nese ky person eshte pronari i vertete apo vellai i tij, por qe
kur eshte hapur lokali ai qendron gjithe kohes ne te njejtin pozicion, ne kembe tek
dera. Gjate gjithe kohes jep me tone te qeta sugjerime dhe keshilla per kamarieret
pa harruar te shkembeje ndonje muhabet me klientet disi me te vjeter te lokalit. Me
raste kap edhe lecken e ?imentos apo te tavolines duke u perpjekur gjithe kohes ta
mbaj ambientin te paster.
Nuk po zgjatem ne sherbimin e kamariereve, sepse me nje mbikqyrje te tille s'do
kishin vlere ato qe shkruajta me siper nese ky sherbim do kishte mangesira, por
fakti eshte qe gjithe ky sherbim e ka edhe nje cmim. Dhe ketu eshte me e bukura e
atij lokali. Perpos ambientit komod, sherbimit te kulturuar cmimet e artikujve jane
qershia mbi torte: 1 kafe 50 leke e 1 uje pa gaz vetem 60 leke, nderkohe qe ne
lokalet e tjere ku kamarieri nuk te sheh ne sy kur te sjell porosine, kur nuk te
pastron tavolinen apo te nderron tavllen, cmimet shkojne ne 90 dhe 100 leke per te
njejtet artikuj.

E ne fund per ta mbyllur shfaqet perseri manaxheri i lokalit qe pershendet:
Faleminderit cuna dhe mirupafshim!

Ermal Mecaj
http://www.albpr.org

]]>

zeripopullit.com – faqja teper amatore!

Me poshte, kam vene nje print-screen te faqes se sotme dhe disa nga komentet e mija. Klikoni ne fotografi per ta pare ne permasa te medha.

Se si funksionon Aiba, vetem Aiba e di!

Rastesisht, se si me shkoi mendja tek Aiba (kushedi ngaqe me ka marre uria per veze) edhe vendosa ta kerkoj ne internet. Gjeta faqet http://www.aiba.com.al/html/shqip.htm dhe fillova ti shfletoja.

Pash qe Aiba, pervec vezeve, shet makarona Divella, lavatrice e frigorifere Ariston, kondicionere Bescom, filxhane kafe Saicaf, dhe per ti vene kapak, ka edhe Sat+. Duhet te them hapur qe me behet qejfi qe kjo kompani shet kaq shume produkte, por dreqi ta haj zbato nje nga rregullat baze te marketingut — mos i fut te gjitha produktet ne nje tenxhere me emrin Aiba!

Kur mendon Aiba ..cila eshte gjeja e pare qe te shkon ne mendje? Veze! ..po gjeja e dyte? …lavatrice apo kondicioner? ..filxhan kafeje apo stacion satelitor? Keto produkte humbasin krejtesisht nen hijen e forte te produkteve baze te kompanise, produkteve te pularise. Ngaqe produktet e tjera nuk kane lidhje fare me pularine, eshte shume e veshtire te te mbesin ne mendje ..madje, ndoshta fillon e krruan koken si puna ime duke menduar se si dreqin perfunduan te gjitha ne te njejten tenxhere.

Ka plote kompani te medha globale qe kane produkte krejtesisht te ndryshme. Ja merr Cargill, per shembull; kompani me 90 miljard dollare shitje ne vit. Ka produkte qe nga kakao e cokollatat, tek plehu kimik, e benzina. Por secilen nga keto produkte te vecanta i ka nen emrin e nje kompanie te ndryshme. Perzierja e produkteve nen nje marke te vetme, nuk ben gje tjeter vecse e ben mesazhin e marketingut me te veshtire per t'u kuptuar, dhe me te veshtire per t'u pranuar nga klientet.

Aiba vertet eshte kompani e suksesshme, por mendo sa e suksesshme do te ishte sikur mesazhi i produkteve te tjera te mos mbytej nga imazhi kryesore i kompanise si prodhues produktesh pularie.]]>

Bota shqiptare ne internet pike kom.

Nga ana e aspektit te marketingut, pika me e forte e secilit prej portaleve eshte baza e perdoruesve besnik te forumeve te tyre. Kjo baze perdoruesish i jep edhe faqeve karakteret qe kane. Albasoul, per mendimin tim, eshte forumi dominues ne ceshtje politike dhe ceshtje te dites ne boten Shqiptare. Menyra e strukturimit te forumit, me ?produktet? e politikes (temat) te vena ne krye te forumit, sigurisht qe ato do te frekuentohen me shume. Albforumi nga ana tjeter, dominon ne temat shoqerore dhe sociale. Temat kryesore jane Psikologjia, Filozofia e keshtu me rradhe. Forumi Horizont (fajtori) eshte zen ne mes, pa pike identiteti.

Nejse, se nuk u nisa te analizoj ku qendrojne keto faqe ne perceptimin tim, por me duket cudi qe portale qe ofrojne te njejtat gjera, per te njejtet vizitore (duke perfshire edhe portale shqiptare qe nuk i kam permendur me emer ketu) nuk bejne ndarjen ekonomike te punes, por i kane mbyllur dyert njera-tjetres duke kujtuar se ofrojne ekskluzivitet. Ekskluzivitet ? ..po konkurroni per te njejtet ?konsumatore? me te njetet ?produkte!?

Perse te mos perfitojne nga idete e reja (dhe disa te vjetra) qe nuk po gjejne shume mbeshtetje. Revista Rruzull, eshte inkorporuar ne faqen e Shqiperia.com, por nuk po trajtohet si produkt, dhe si pike e forte terheqje vizitoresh nga kjo faqe. Peshkupauje.com, po kalon nen radaret e portaleve te medha, kur nje lloj bashkpunimi me kete faqe do te sillte freski dhe rigjerenim idesh. Faqja Alblinux, mund te inkorporohej ne nje nga forumet e informatikes, ku te mirmbahej nga Alblinux-i dhe keshtu te regjeneronte seksionet informatike qe vuajne. ..le te mos flasim pastaj per seksionet ekonomike qe i gjen ne fund te cdo forumi, si ato produktet qe jane lene ne ndonje cep te humbur te dyqanit. Ka plote mundesi per te regjeneruar permbajtjen e ketyre portaleve. Thjesht duhen hapur syte e te mos ngrihen ?mure? rrethues qe vetem izolojne ? dicka absurde per boten pa kufij te internetit.

gjergji
]]>

Zonat e thella e te varfera te Shqiperise

Po shfletoj librin e CK Prahalad mbi “fundin e piramides,” (kliko foton per te pare me teper) ku flitet per vendet e varfera te botes (perfshire Shqiperine) dhe flet per menyra te ndryshme investimi ne zonat e thella dhe te varfera. Di ndonjeri nga ju nese ka banka ne Shqiperi qe operojne ne zonat e thella malore te veriut dhe te jugut te Shqiperise? Nese po, sa jane % e huave qe marrin fshataret nga bankat? Po ne qytetet e medha, sa jane %?

Thjesht isha i interesuar te dija sepse dua te krahasoj me shembujt ne liber, nese metodat e perdorura ketu (per Kinen dhe Indine) funksionojne ne Shqiperi. …Faleminderit kujt do pergjigjet.]]>

Produktet inovatore nuk vijne nga zyrat e marketingut

Mendo produktet inovatore ne cdo fushe; farmaceutike, automjete, produkte zyrash ..etj. Ne pjesen me te madhe te rasteve, zyrat e marketingut s?kishin te benin fare me to; produkte si Post-it (nga 3M,) sistemi i frenimit ABS, Linux, Apache Web Server, Interneti. Keto produkte jane krijme te nje grupi personash/kompanish qe quhen ?perdoruesit udheheqes.?

Nje miku im me prezantoi me punimet e Eric Von Hippel, studjuesit nga MIT qe ne 1986-ten shtroi tezen mbi ?perdoruesit udheheqes.? Kur lexova kete teze, m?u duk njesoj si puna e zbulimit te ligjit te Gravitetit nga Njutoni. Ne parim, eshte zbulim aq i thjeshte saqe te duket cudi qe na eshte dashur kaq shume kohe derisa ti zbulojme.

Ideja e Von Hippel eshte qe produktet inovatore vijne nga perdoruesit qe kane nevoje per produkte te tilla. Ata i shpikin keto produkte sepse ne treg mungojne produkte qe plotesojne nevojat e tyre. Psh, Apache Web Server u shpik nga nje grup webmaster-esh qe kishin nevoj per nje program qe mbeshteste nje numer te madh perdoruesish. Meqe nje produkt i tille mungonte, dhe per ta ishte i nevojshem, ata filluan programimin ? pa pasur ndonje ide qe ky produkt do te kishte perdorim te gjithanshem. Nje marketuesi te nje firme informatike as nuk do t?i shkonte ne mendje shpikja e nje produkti te tille sepse mungon tregu.

Tani qe po e mendoj, rast tjeter eshte Napster. Ky produkt qe i dha botes se informatikes sistemin e shperndarjes P-2-P, ishte thjesht krijim nga nevoja e disa shokeve te shkembenin muziken qe kishin ne kompjuteret e tyre.

Mos ngaterroni ?perdoruesit udheheqes? me grupin e adaptoreve te heshem te produkteve. Perdoruesit udheheqes jane shume me heret ne zhvillimin e produktit se adaptoret e hershem.

Per ti thene me pak fjale; nese do te hedhesh ne treg produkte inovatore, kerko te gjesh ata njerez qe jane ne vijat e para te industrise te cilen po studjon. Kerko per ata njerez qe nga halli shpikin produkte/zgjidhje per problemet profesionale qe kane. Merri keto produkte/zgjidhje dhe analizoi se si mund te adoptohen per perdorim te pergjithshem. Vetem keshtu, mund te jesh udheheqes ne treg me produkte inovatore.

gj.dollani
http://www.konsumerizem101.com

Per me teper mbi studimin e Von Hippel, lexo ketu: http://web.mit.edu/evhippel/www/
]]>

Si shitet libri ne Shqiperi?

Po shfletoja mbreme faqet e disa shtepive botuese shqiptare, edhe mu kujtua nje diskutim qe bera me pronarin e nje shtepije botuese ne Tirane, veren qe kaloi.

Ai me shpjegoi qe shitja e librit ne Shqiperi eshte bere problematike per 3 arsyje:
1 – Ka shume konkurrence sepse ka shume shtepi botuese
2 – Tregu per libra eshte shume i vogel
3 – Cdo vit industria e librit po shikon renie te dukshme ne shitje

Atehere, ne keto kondita si mund te kesh sukses ne shitjen e nje libri?

Une, ngaqe nuk e njoh mire industrine e botimeve ne Shqiperi, nuk mund t’i jepja dot zgjidhje specifike. Sidoqofte, me aq sa di mbi mentalitetin shqiptar te blerjes, i sugjerova qe ishte e domosdoshme per shtepine botuese te krijonte “udheheqes opinionesh.”

Ju si mendoni? Nga eksperiencat tuaja, si mund te ishte menyra me e mire e marketimit te nje libri?

Kur marketeret paragjykojne, ..shpesh bejne gabime!

– relativisht e re ne moshe
– pothuajse 100% me prejardhje meksikane
– pjesa me e madhe kishin me pak se 5 vjete qe kishin ardhur ne SHBA
– gjuha primare qe flitej ne shtepi ishte spanjishtja

Kur u nisem, ishim krejtesisht te bindur qe nje nga markat tona kryesore (per te cilen po benim kerkimin) Brach?s Confections (Braks Kenfekshens), do te ishte e panjohur nga ky grup bleresish, sepse produktet tona nuk ishin bere per shijen hispanike. Gjithashtu, kete grup bleresish nuk e kishim perfshire asnjehere si ?target? ne reklamat apo promocionet tona, qe ishin te gjitha ne anglisht.

Meqe studimi po behej per produkte bonbonesh, karamelesh e cokollatash, vendosem te benim Grupe Fokusimi, dhe zgjodhem si subjekte nena te reja me femij te moshesh 7 deri ne 11 vjec, dhe i ftuam te dyja palet te merrnin pjese se bashku ne diskutim.

Gjate diskutimit, qe zgjati rreth 1 ore e 20 minuta, i pyetem ne vija te pergjithshme per menyren si bejne pazar, cfare kerkesash kane ndaj produkteve qe zgjedhin, dhe si i perdorin keto produkte. Kur i pyetem nese e njihnin marken Braks, te gjithe ngriten supet, dhe thane qe preferonin nje marke te cilen e quanin Bra?is, por s?kishin degjuar ndonjehere per Braks. Kur i treguam logon e markes Braks, menjehere u pergjigjen ?Kjo eshte Bra?is qe pelqejme!?

Aty e kuptuam qe nga mungesa e komunikimit me kete grup bleresish, ata ishin detyruar te krijonin vete nje imazh per marken, bile kishin zgjedhur nje shqiptim unik me te cilin iu referonin produkteve. Pastaj, na shkoi mendja tek sondazhet qe kishim bere kohe me pare me kete grup klientesh ku gabimisht kishim konstatuar qe marka jone eshte e papershtatshme per kete grup. Kishim arritur ne kete perfundim te gabuar ngaqe kur i pyesnim per marken Braks, ata pergjigjeshin qe nuk e zgjidhnin ? dhe kjo ndodhte sepse per ata Braks dhe Bra?is ishin dy gjera krejtesisht te ndryshme.

?nejse se u zgjata me kete tregimin tim. Ideja eshte qe ne qe merremi me marketing, bejme gabimin qe i grupojme klientet ne grupe absolute. Psh, ne rastin tim, menduam: produkti eshte ne anglisht, nuk eshte per shijet meksikane, ..si rrjedhim meksikanet nuk e blejn produktin tone. Perfundim qe ishte i gabuar, sepse harrojme qe mesazhet tona vetem ndikojne ne blerje e perdorim kompjuteri, por konsumatori nuk ka nevoj per keto mesazhe per te marr vendimet e veta kundrejt produkteve, sado te panjohura te jene keto te fundit.]]>

« Older Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.