Archive for October, 2006

Faleminderit per helmin zonja e zoterinj te Ministrise se Shendetesise!

Mjafton te besh nje xhiro te shkurter ne rruget e ndonje qyteti ne Shqiperi, e do behesh ekspert markash cigare! Jam i sigurte se nje studim i vogel mbi reklamat e cigareve ne Shqiperi mund te nxjerr si rezultat qe vendi yne i vogel ka perqendrimin me te madh te reklamave te cigares per km katror. Mire Read more »

Ne Sao Paolo ndalohet reklamimi!

…ok, ok ..s’eshte ndaluar akoma, por kryetari i bashkise se Sao Paolo (Brazil), Alberto Kassab, ka vendosur te ndaloj reklamat e shumta qe i kane zene frymen ndertesave te qytetit turistik.

Shumica e reklamave jane vene pa leje, por Read more »

Skoda: Nga prodhues makinash, ne organizator koncertesh.

Kisha harruar fare kamionet Skoda. Ne fakt, kujtoja se kishte vdekur bashke me komunizmin e Evropes Lindore. Ne fakt, nje vizite e shkurter ne Prage, jo vetem qe te rizgjon kujtimet e Skodes, por te ben ta shohesh me vemendje kete makine, ..pse jo, edhe ta provosh.

Kudo ne Prage nuk mund t’i shpetosh Skodes. Pjesa me e madhe e makinave neper rruge ishin Skoda. Nje logo e madhe e kompanise rrotullohej mbi nje nga rruget kryesore te qytetit. Fotografite e reklamave fshihnin bukurine e fasadave te kryeqytetit. Sikur e gjithe kjo te mos mjaftonte, ne sheshin perballe muzeumit, Skoda Read more »

Rendesia e Inovacionit

Inovacioni eshte celesi per te rritur kompetitivitetin e kompanive te vogla dhe te mesme perendimore dhe per ti drejtuar ato gjithmone e me shume drejt klientit.
Kompanite e medha multinazionale i kane kushtur gjithmone rendesi novacionit, duke e konsideruar si nje element shume te rendesishem per te realizur produkte sipas kerkesave te konsumatoreve.

Funksioni R&D (research and development) eshte pra Read more »

Ujku: "Po ik e Kesulkuqje se s'po na le me dh* rehat!"

Kush ka perdorur banjot neper USA apo neper evropen perendimore, s’besoj se do i kete shpetuar reklamimeve neper dyer, mure, pasqyra, ..e deri tek letrat e banjos. Bile kur po e shikoja mu kujtua ai barsaleti me Kesulekuqjen qe s’po ja varte ujku, e kjo i shkonte vazhdimisht me e pyt ca kishte. Me ne fund ujku i thote Read more »

Etika: Kompanite e medha dhe punishtet ne vendet e varfera.

Para nja 2-3 vjetesh (ne mos gaboj) ne Amerike filloi nje fushate e gjere mbi kompanite Amerikane qe neper punishtet e tyre ne Tailande, Guatemala ..etj punesonin femije te moshave 12-13 vjecare. U bene disa skandale sidomos me persona te shquar te televizionit te cilet veshjet e mallrat per markat e tyre i merrnin nga punishte te vogla te tipit te lartpermendur.

Gjithashtu, ne fushen ushqimore, shume kompani ose kane filluar te perdorin baze materiale te bere etikisht, ose nje pjese te vogel te bazes materiale, per te nxitur prodhimin etik te mallrave. Per shembull, kafeja Starbucks perdor vetem kafe “Fairtraded” Read more »

Reklamimi ka ndryshuar menyren si e perceptojme bukurine.

Dove – Evolution


Marketingu dhe Lufta ne Irak

C’eshte lufta? Lufta s’eshte asgje tjeter pervec nje produkti qe duhet marketuar ne nje menyre ose ne nje tjeter. Nese eshte e nevojshme te luftojme, atehere vihet ne pune fushata e marketingut per te bere pjesmarrjen ne lufte sa me te deshirueshme (mendo fushatat PR per mbrojtje atdheu, lirije ..etj etj.) Pra, Read more »

Ushqimi: Nje media e re reklamimi

Marketingu ka nje rol te rendesishem ne suksesin e nje kompanie. Cdo kompani mundohet te fuse gjithmone e me shume ide te reja per te thithur kliente te ri, por edhe per te mbajtur klientet e vjeter. Ato per te komunikuar me klientelen e tyre potencial perdorin instrumente nga me te ndryshmet dhe me inovativet, por kjo nuk do te thote qe keto ide te reja mund ta rrisin gjithmone imazhin dhe shitjet e saj. Ato perdorin jo vetem packaging por edhe vete ushqimet per te bere reklame. Kjo ide e perdorimit te ushqimeve per te bere reklame ka si qellim kryesor te rrise kontaktin e markes me klientet. Duke qene se ushqimet jane produkte qe gati cdo dite, cdo njeri ka kontakt, atehere kjo teknike mund te jete Read more »

Muri i Turpit: Faqja zyrtare e Bashkise se Durresit.

Menut jane te lena bosh, ashtu sic jane marr nga ndonje template. Madje pjesa me e bukur e faqes eshte nje sondazh me pyetjen:

Mendimi juaj per faqje?
Opcion 1 – Ka nevoj per permiresim
Opcion 2 – Mire?
Opcion 3 – Shume mire?

…mungon opcioni “Ca faqje?”

Faqjen mund ta gjeni tek http://www.durres.gov.al.

« Older Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.