Archive for November, 2006

Arrowhead Beer – Ca mendoni per reklamen?

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

Cigarja: ky produkt i cuditshem.

Dje dola me nja dy shoke, dhe ndaluam diku per te blere nja dy paketa cigare. Gjysma e paketimit shkruan me germa te medha “Fumer Tue!” Prap se prap, konsumatoret e injorojne shenimin dhe vazhdojne ritualin e perditshem te blerjes se paketave.

Si shpjegohet kjo sjellje e konsumatorit, kur keto vitet e fundit ne te gjitha vendet e zhvilluara te botes fushatat anti-cigare nuk reshtin se bombarduari me mesazhet e tyre te frikshme? (Nuk po flas ketu per ata qe nuk e lene dot cigaren sepse kane kohe qe e pijne. )

E verteta eshte qe parate qe kompanite e duhanit harxhojne Read more »

“Po Dixhitalbi per mu osht nruja!!” – Ganiu

Kohet e fundit kemi pare reklamen e Dixhitalb per zgjatjen e afatit te abonimeve vjetore. Te themi te drejten na pelqeu shume, per disa arsyje:

1. Perdor personazhe te njohura dhe te pelqyeshem nga publiku (trupen e Portokalli)

2. Mesazhi eshte i qarte, dhe dallohet qellimi i reklames.

3. …nuk eshte shume i llustruar si filmim, por ne fund te fundit i drejtohet atij grupi bleresish qe kane probleme pagimi fature vjetore. Eshte cmenduri te harxhosh shume para per t’u reklamuar atyre qe nuk paguajene.

Per te pare reklamen shume defryese, klikoni ketu .. Read more »

Booo cfare skandali!! …reklama e vajit Fiol.

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

Dy pyetje kam une:
1. Kush eshte target market?
2. …e kujt ishte ideja e reklames? (..uli duret se s’t gjuj!)

ps: ajo pjesa kur ulet prezantuesja e i shpjegon atij kalamonit t’vogel cilesine e larte te vajit Fiol eshte me e bukura! 😀

Reklame: Birra Tirana

C’mendoni per reklamat e produkteve Shqiptare qe shfaqen ne Shqiperi, por duket haptazi qe jane bere jashte shtetit? …shikoni kete reklame te Birra Tirana.

Analize: Si manaxhohet marka Vicks nga P&G

Fundjaven e kaluar, takuam ne Gjeneve, prane zyrave te P&G, manaxherin e markes Vicks per Evropen Veriore, z. Domenik Rejqienmiller.

Nje nga arsyjet pse zgjodhem marken Vicks, eshte sepse kjo marke ka 2 strategji te ndryshme ne Evrope dhe ne USA.  Ne USA, kjo marke ka karakter medicinal, dhe e gjen ne raftet e seksioneve farmaceutike.  Ne Evrope, nga ana tjeter, eshte pozicionuar si nje karamele me sasi te larta menteje, dhe e gjen ne seksionin e karameleve e cemcakizave.

Kur pyetem Z. Rejqienmiller, si manaxhohet nje marke si Vicks e cila ka strategji te ndryshme per zona te ndryshme gjeografike?  Ai u pergjigj se P&G ka kaluar Read more »

Jiu Jitsu negociatik!

E kam te qarte qe titulli duket pak i cuditshem. C’do te thote Jiu Jitsu negociatik?

Jo vetem ne pune, por edhe ne jeten e perditshme jemi gjithnje duke negociuar me shoket/shoqet, pjesetaret e familjes, partneret etj. Pra negocimi eshte pjese shume e rendesishme e jetes. Cudi si neper shkolla nuk i kushtohet me shume rendesi nje teme te tille.

Sidoqofte, per ata qe jane te interesuar, do t’ju sugjeroja librin “Getting to Yes: Negotiating Agreement Without Giving In” nga Roger Fisher dhe William Ury.

Nje pjese interesante e librit Read more »

Gazeta Shqiptare keqperdor marken nderkombetare Bluetooth!

Miqte tane tek Peshku pa Uje na vune ne dukje rastin interesant te revistes se re te thashethemeve Bluetooth qe publikohet nga Gazeta Shqiptare.

Na vjen shume keq, kur mendojme qe Media kudo ne Read more »

“Unique Selling Proposition” koncepti me i keqkuptuar!

Ne qofte se po vrisni mendjen se c’eshte kjo fotografija ketu anash, eshte nje nga ato qeset e vogla te cajit, por ka dicka te ndryshme: eshte ne forme trekendeshi. C’lidhje ka kjo me temen? ..po jua shpjegoj me posht.

“Unique Selling Proposition” (Propozimi Unik i Vleres) nuk eshte gje tjeter vec ajo dickaja qe e dallon nje produkt nga produktet konkurrente dhe e ben me te pelqyeshem per klientin. Per shembull kepucet Rockport kane si USP teknologjite e ndryshme te avancuara qe aplikojne ne modelet e ndryshme Read more »

Euromax: Supermarkata moderne ne Shqiperi

Ne hyrje te Tiranes, ne autostraden Durres-Tirane gjendet edhe qendra tregtare Euromax. Kjo qender tregtare eshte pakez ndryshe nga te tjerat. Ajo cka eshte e vecante eshte se ngjet shume me nje qender tregtare nga ato te cilat jemi mesuar te shohim ne USA, te tipit “mall.” Dyqanet jane sistemuar njesoj, dhe gjithashtu ka edhe nje qender ushqimore ku mund te ulesh te pish nje kafe apo te marresh dicka per te ngrene teksa pergatitesh te vazhdosh psonisjet.

Ne njerin cep te qendres tregetare ndodhet edhe supermarkata Euromax, qe mund te krahasohet me supermarkatat Read more »

« Older Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.