Archive for January, 2007

Seksi ne reklamim (printet sugjestive)

Megjithese debati vazhdon rreth kesaj teme, seksin dhe mesazhet sugjestive i shohim kudo.

Ne brendesi te temes do te gjeni nje permbledhje me disa reklama te tilla.

Cfare mendoni rreth ketij lloj reklamimi? Ja arrin qellimit per te reklamuar produktin? A kuptohen apo keq-interpretohen nga bleresit?

 

Reklame per Volvo
volvo.jpg

Club FR – mesazh subliminal

subliminal_advert.jpg

Playboy.nl – s’e kisha pare ndonjehere mouse-in me kete sy 😀

mouse.jpg

Harley Davidson – Jam kurjoz te di si e interpretoni kete reklame

jug.jpg

Gucci

gucci1222_big.jpg

Che – Reviste per meshkuj (..dua edhe une si kjo telekomanda!)

che.jpg

Sandale Candies

candies-couple-about-to-ha.jpg

Buka – …hmm buka?!

bread.jpg

Reklame birre
beer.jpg

Sony Playstation 2 – orgji butonash

14044-adultery_ps_press.jpg

Peugeot 206!!!

Reklama ime e preferuar…

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

Me lodhen reklamat per ilace! ..me smuren!

pills.jpgSa here i kemi degjuar! …fillojn te gjitha keshtu: “U ndjeva i lodhur, me vinte gjume…. doktori me tha qe vuaj nga nje kondite mjeksore qe quhet Lodhje Kronike dhe me rekomandoi 2 pilula Idjoticine ne dite. …tani ndjehem shume me mire. Idjoticine, ..ta heq gjumin!”

Ose, ose nje reklame per ilacin e kolesterolit, Lipitor. Reklama eshte vetem kaq. Nje burr qe hyn ne makine, sheh te shoqen dhe thot: “Doktori me tha Lipitor” e makina niset. Kur e pash per here te pare, fillova duke vrave mendjen.  Pse i tha Read more »

Ze xherman khost ghard :D

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

Mac: Ku eshte llogjika, ..s’e kuptoj!

indexatag1520061024.pngPara disa kohesh, Apple tha se do u jepnin mundesine perdoruesve te MAC te perdorin edhe Windows ne kompjuteret e tyre.

Tani ka disa mundesi per te instaluar windows ne makintoshet me procesor Intel. Apple ka nxjerre programin Boot Camp qe te lejojn instalim te fresket te XP ne MAC. Nje kompani tjeter, ka nxjerre produktin Parallels qe lejon nje instalim virtual te XP brenda OS X.

Tani, shtrohen keto pyetje:

1. Njerezit do blejne me shume kompjutera MAC sepse tani mund te perdorin edhe Windows aty?

..apo…

2. Njerezit s’do blejne me programe per Mac sepse eshte me kollaj te gjesh versionet e tyre per Windows?

…pra, kush del i fituar ne kete mes?

Ahhh, …dashuria (..per produktin, sigurisht!)

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

mmm mollakuqet?! …nje nga reklamat me te bukura te 2006.

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

“Publicity Stunts” kur ndihmojne biznesin dhe kur jo?

rhinounltd_main1020042.jpgPronari i ECKO Unlimited (nje firme veshjesh te tipit “urbanwear” qe sheh zakonisht neper videoklipe te muzikes RAP), Marc Ecko, vendosi te bente nje publicity stunt — akt te madh publiciteti. Vendosi te bente nje video ku do mundohej te depertonte naten ne aeroportin ushtarak ku ruhej avioni i presidentit, Air Force One, dhe do ta zhgarraviste ate me kanace boje me fjalet “Still Free.”

Pas kryerjes se aktit, video u hodh ne internet (video ndodhet me poshte) dhe me pas u pasua nga nje video e Marc Ecko ku shpjegon pse e beri.

Pavaresisht se akte te tilla karakterizojne shpesh disa kompani Read more »

Edhe printeret shiten sic shiten makinat.

hp1.jpgHewlett-Packard ne Australi, ka filluar nje fushate rabati per blerjen e printerve te rinj.  Kjo fushate eshte interesante jo vetem nga aspekti i dezajnit te reklamave, por edhe nga koncepti i shitjes.

Normalisht eshte industria e makinave ajo qe nxit shitjet me programe rabati.  Per shembull, nese do te blesh nje makine te re qe ben rreth 20 mije dollar, mund te pagosh 15 mije dhe ti dorezosh shitesit makinen tende te vjeter qe ka vleren 5 mije dollare.

HP po perdor te njejten taktike.  Nese blen nje printer nga HP, mund ti dorezosh HPs printerin tend te vjeter dhe pasi te analizohet vlera reale e printerit te vjeter, ajo shume parashe do te te kthehet ne formen e rabatit.

Nga ana e reklamimit, fushata eshte Read more »

Accessorize …fushate marketingu nga Satchi&Satchi

acc03.jpg Dyqani i bizhuterive Accessorize, ne bashkepunim me kompanine e famshme te marketingut Satchi & Satchi, ka filluar nje fushate origjinale marketingu qe titullohet “Accessorize the City.”

Neper rruget e Zyrihut, kane zevendesuar zinxhiret lidhes me replika te varseve qe jane ne dyqan.  Ne cdo replike eshte varur edhe cmimi i varses.

Se pari, eshte dicka krejtesisht e vecante, Read more »

« Older Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.