Archive for February, 2007

Brazil vs. Argjentina

tulipan.JPGMiqte tane tek peshkupauje.com na vuri ne dukje nje fushate reklamimi midis nje kompanie prezervativesh Argjentinase dhe shoqates se futbollit Brazilian mbi nje ndeshje te Brazilit dhe Argjentines.

Para ndeshjes, nje kompani Argjentinase prezervativesh, Tulipan, nxorri nje reklame per te vene ne loj skuadren Braziljane, por ne te njejten kohe per te promovuar produktet e veta. Reklama ketu poshte: Read more »

Mac vs. PC …fushata e reklamave te Apple Computers

U be mese 1 vit qe Apple Computers vazhdon fushaten e saj per te bere kompjuteret Mac sa me te pelqyeshem dhe me “trendi.” Kete e bejne duke personifikuar dy aktore me karakterin e Mac dhe PC. Fushata eshte bere aq e perfolur, saqe edhe Bill Gates kishte reaguar kohet e fundit. (Artikulli permban disa reklama, hyni ne brendesi per te pare te tjerat.)

“Mac, PC dhe Wall Street Journal”

Per te pare reklamat e tjera, …. Read more »

Shperndaresit e produkteve – na hane buken.

shperndarsit.jpgSic e shihni, kam shkrire talentin tim ne vizatim per te ven ne dukje dicka qe na cudit shume. Dmth, nuk na cudit, por na ben te mendojme per shume gjera qe kane te bejne me cmimin dhe marxhinin e mundshem te nje produkti. Si dhe pyetja kryesore, sa pagon bleresi per nje produkt?

Ketyre pyetjeve nuk mund ti pergjigjesh dot vetem nje artikull, por ja vlen ti diskutosh.

Tani le te filloj me shpjegimin e grafikut: Para se te filloj, duhet te qartesoj qe kemi te bejme me produkte qe nuk shkojne direkt tek konsumatori, por kalojne fillimisht ne duart e shperndaresve e pastaj tek konsumatori. Pra kompania ne fjale mund te cilesohet si kompani kryesisht Read more »

Materazzi..by nike

Besoj se te gjithe e mbani mend goditjen me koke qe i beri Zidane Materazzi-it gjate ndjeshes Itali – France ne kampionat boteror. Ja si e perdor Nike situaten per te reklamuar.

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

Dashuria e Prindit: Femija i mire vs. Femija i keq

mir-keq.bmpSi prind i ardhshem fantastik, qe do jem, mendoj shpesh si do sillem me femijet e mi. Sa dashuri duhet ti jap, ….sa here ne dite duhet ti qortoj, ..si dhe kur (dhe per sa kohe) duhet ti le pa buke kur bejne ndonje gabim.

Nejse, ti leme shakate me nj’ane, por kompanit ballafaqohen cdo dite me vendime te tille. Nje “femije” per ta eshte nje SKU, ose nje Business Unit, ose nje repart, ose nje punetor. Problemi qe vihet re shpesh eshte: Me cilin “femije” ja vlen te merresh me shume? ..me femijen e mire, apo me femijen e keq?” Kam frike Read more »

Disa reklama nga ndeshja e Superbowl

GM Robot – pushohet nga puna (kjo me pelqeu me shume nga te gjitha)

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

E*Trade – kur banka jote te vjedh parate

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

Bud Light – Carlos Mensia u meson emigranteve si te kerkojne birre.

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

Sot: Dita me e madhe e reklamave!

2005_colts_bears.jpgSot ne oren 4 pasdite (me oren e New York) fillon ndeshja finale e kampionatit te futbollit Amerikan, midis Chicago Bears dhe Indianapolis Colts. Interesant eshte fakti qe rreth 1/3 e telespektatoreve e shikojne jo per ndeshjen, por per reklamat qe do jepen. Kjo ngjarje vjetore eshte kthyer ne konkursin me te madh e me te shtrenjte te reklamave. Cdo vit kompani te ndryshme paguajne me miliona dollare per te vene nje reklame te tyren gjate pushimeve te lojes.

Cmimi i reklamave kete vit: Read more »

Superbowl-i Amerikan: Fillojne cmendurite e momentit

photo-004.jpgPara disa muajsh, ketu tek konsumerizem 101, kishim vene nje artikull mbi perdorimin e trupit te njeriut si tabele rekalmimi. Folem per tatuazhin ne ball “GoldenPalace.com”qe kishte pranuar te vendoste nje grua (shih linkun me siper.)

Me rastin e finales se kampjonatit te futbollit Amerikan, Jennifer Gordon, nga Chicago, ka kerkuar 2 bileta per te pare kampjonatin. Si shperblim, ka pranuar te vendos ne barkun e saj (ajo eshte 8 muaj shtatzene) reklamen e kompanise qe do i siguroj biletat.

Kompania qe vendosi t’i gjej biletat eshte UBid, konkurrentja e vogel e EBay. Madje UBid ka hapur nje faqje posacerisht per kete gje: Bear Belly.

Dy probleme me vijne ne mendje Read more »

Fenomeni YouTube: Po televizorin ku ta coj une tani?

images.jpgTe gjitha kerkimet qe jane bere me pare mbi ndikimin e faqjeve si You Tube apo Google Video ndaj televizionit dhe programeve televizive, tregonin qe keto dy sherbime do te ndihmonin ne rritjen e numurit te telespektatoreve.

Ne fakt, nje studim i fundit nga kompania e studimeve te marketingut, Harris Group, tregon se ne te vertete po ndodh e kunderta. Disa milione Read more »

Boston: Fushata e Guerrilla Marketing-ut qe tmerron qytetin

Nje fushate marketingu nga Turner Broadcasting Corp. (kompania qe eshte pronarja e CNN) ka shkaktuar tmerr ne qytetin e Bostonit dhe disa qytete te tjera perreth Amerikes.

Fushata ishte per te reklamuar nje film me kartona ne kanalin Cartoon Network. Per ta reklamuar, vendosen te krijonin paketa qe dukeshin si bomba (me fije e fitila te dukshme) dhe ti vendosnin neper ndertesa, qendra tregtare e stacione trenesh. Ne njeren ane, ndodhet nje nga personalezhet e filmit, qe ka ngritur doren dhe gishtin e mesit (shih Read more »

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.