Archive for March, 2007

S’ke cfare te besh? ..pergjo te tjeret.

l3.jpgE urrej reklamimin jo-etik!

Cdo produkt ka perdorim etik dhe jo-etik. Arma e zjarrit perdoret per te mbrojtur veten, por edhe per te vrare njerez. Benzina perdoret per makinen, por edhe per ti ven zjarrin nje shtepije. Arseniku perdoret kundra mijve, por edhe …. nejse, besoj me kuptuat.

Pash reklamen per kete produkt, qe quhet “Listen Up” (Degjo!) Ky produkt ne vetvehte eshte produkt shume i mire, qe mund t’i hyj ne pune te gjitheve qe kane probleme degjimi. Listen Up eshte aq i ndjeshem saqe Read more »

Femijet bombardohen nga reklamat

60838943_2ad165b008.jpgNe nje studim te fundit qe eshte bere ne USA, eshte vene re qe femijet bombardohen nga reklamat, sidomos reklamat per ushqime te ndryshme. Ne fakt, industria e reklamimit per produkte femijesh eshte rreth 15 miliard dollare ne vit.

Per kurjozitet, me 1983, marketert shpenzonin rreth $100 milion ne vit per te reklamuar tek femijet. Pra, 20 vjet me pas, kjo shifer eshte shumefishuar 150 here — dhe si rezultat, femijet e sotem Read more »

H&M dhe Vip-at…

Te gjithe besoj e njifni kete marken suedeze te rrobave….!!!! Une nuk jam shume fan, por cfare me pelqen nga H&M jane Vip-at qe kan perdorur per te hedhur ne treg koleksjonet e tyre. Perpara disa kohesh ne mos gabohem para 2-3 vjetesh, stilisti i njohur Karl Lagerfeld qe eshte me teper nje nga ikonat e e Haute Couture (modes se larte) krijoji per H&M nje koleksjon “chic” me cmime per klasen puntore, mund tju them qe ditet e para te nxjerrjes se koleksjonit…ishte nje fushe lufte ke H&M-ja…pati nje sukses te vertete. Read more »

Cfare mendoni per kete reklame?

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

Travelers Insurence ..reklame interesante.

Po ta kesh siguracionin ne rregull, je gati per cdo gje.

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.

Mos e humbisni kete artikull sepse…

…do jete krim, ta humbisni!

apple-iphone-official-1.jpg

Per te vazhduar jargavitjen hyni ne brendesi te artikullit Read more »

McDonalds dhe Oxford Dictionary kapen prej flokesh

mcjob.jpgSot, tek po shkoja ne pune ne Metro, mora gazeten lokale (sic bej zakonisht) dhe po e lexoja. Me zuri syri nje artikull me temen: “McDonalds akuzon Oxford Dictionary.” Po vrisja mendjen, c’dreqin do McDonalds me fjaloret edhe per momentin mendova mos Oxford kishte vene ndonje perkufizim te tipit:

“McDonalds [me:’k-dounelds] – e,sh – 1) Pike shitjesh ushqimi me kolesterol te larte. 2) Ushqim qe shkakton nje gjendje obesi dhe probleme zemre 3) Mbiemer me prejardhje Skoceze 4) Ushqimi me i preferuar i Gjergjit 5) …”

Por nuk duhej te habitesha. Vitet e fundit, McDonalds ka luftuar me klientet, me ministrite e shendetit, me iriqet, dhe me se fundi Read more »

“Qellove si kalamajt o Mane!”

google_youtube.jpgGoogle pagoi per YouTube nja 1.5 miljard dollare. …marshallah!! (Po deshi njeri me ble konsumerizem101, e shes per 150$ …marshallah!!)

Nejse, ti kthehem temes.  Kohet e fundit, YouTube po ha padi nga te kater anet per mos-respektim te copyrights.  Viacom ka kerkuar qe te hiqet cdo emision i kesaj kompanie nga faqet e YouTube.  Plus edhe ato rastet e fundit me Iranin e Turqine.  Sidoqofte, ngaqe jane marr t’gjith me anen sensacionale te ketyre lajmeve, do trajtoj nje teme tjeter: cfare vlere ka YouTube nga ana Read more »

WOW!! Sihariq!

logo_biznesi1.jpgSot, vura re dezajnin e ri te gazetes Biznesi (http://www.biznesi.com.al) Zakonisht e evitoja faqen e gazetes dhe shkoja direkt tek blogu se trajton tema interesante, sidomos per faktin qe kane te bejne me biznesin ne Shqiperi.

Nejse, te mos zgjatem. Biznesi ka vendosur te perziej artikuj falas dhe artikuj “premium” me abonim. Kjo ide me duket shume me e mire sesa ajo e para qe kerkonte abonim per cdo gje. Kam besim se kjo menyre do funksjonoj shume me mire. Bile, bile, po t’marr veten time si shembull, Read more »

Pse une haj vetem gjoba mer jaho?!

…e gjeta, do blej i Kia qe t’shpetoj! 😀

YouTube Preview Image

« Older Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.