Archive for March, 2009

“Jam nga Durresi, ..hopefully we can do business together!”

Para ca kohesh, rivihem ne kontakt me nje konsulent marketingu me te cilin kisha punuar ca vite me pare.  Sic jane kompanite e marketingut qe gjithnje kerkojne mundesi biznesi, edhe ky beri te tijen duke insistuar te Read more »

Twittering

Para nja 1 jave ftuam nje kompani PR nga Boston te bente nje prezantim rreth teknologjive te reja dhe perdorimit te tyre ne fushen e marketingut.  Gjate prezantimit u diskutua per blogjet, Myspace, Facebook, …fenomenin Google Adsense qe revolucionoi menyren e reklamimit online.

Ne prezantim e siper, njeri nga prezantuesit pyet: Sa nga ju perdorin Twitter?  Asnje nga Read more »

Dell “Adamo” – Studim klasik marketingu

picture-11 Nje nga metodat kryesore te studimit te marketingut jane “case studies” — analiza te strategjive te perdorura nga kompani te ndryshme.  Disa nga studimet klasike jane Coke vs. Pepsi,  Windows vs. Mac, Toyota/Honda vs. GM/Ford ..etj.   Problemi qe kam pasur gjithmone me studime te tilla eshte qe nuk ishin bashkekohore.  Read more »

John Stewart vs. Financial Networks

Per ata qe jetojne jashte USA, John Stewart ka nje emision komik lajmesh tek kanali Comedy Central.   Ajo qe e ben kete nje nga emisionet me te ndjekura eshte zgjuarsia komike me te cilen trajtohen lajmet me te rendesishme te dites.

Fragmentet e shkurtra jane komente qe John Stewart ben ndaj kanaleve televizive financiare te cilat i bien gjoksit me grusht me slogane te tipit “Ne e dime c’ndodh ne Wall St.” Read more »

Bursat …cfare absurditeti?

untitledI bera nje screen-shot ekranit para nja 10 minutash, se vertet eshte per te qeshur e per te qare. Qeveria deklaron 650,000 me shume te papune per muajin Shkurt, ndersa DOW pergjigjet me rritje mbi 100 pike.

Nuk e kuptoj cfare ka per optimizem.  Qeveria hodhi miljarda dollare (ne humnere) per te mos lene GM te falimentoje, tashme falimentimi po behet gjithnje Read more »

BBC

bbc-logo U be kohe qe nuk shoh as CNN e as MSNBC  (..per FOXNEWS s’behet fjale fare).  Sa here kam nevoj per lajme, 3 burime i konsideroj kryesore: BBC, Reuters edhe Democracy Now!.   Me eshte krijuar pershtypja se keto 10 vjetet e fundit lajmeve i ka humbur kuptimi i mirfillte i fjales “lajme.”

Ndryshe nga CNN e MSNBC qe jane kthyer ne “entertainment,” BBC vazhdon te jete burimi i mirfillte i lajmeve — ashtu sic ndodhin ..pa komente, pa zbukurime ..por vertet lajme.   Ah, le pastaj dokumentaret qe jane te shkelqyer — per ata Read more »

Barbie – perfaqesuese e identitetit modern femeror?

barbie-copy

Lexova nje citat nga Richard Dickson – Zv. Presidenti i Marketingut per firmen Mattel, qe prodhon kulullat Barbie – i cili thote: “Per shume gra, eksperienca e pare me moden dhe bukurine femerore vjen nga femijerija kur luanin me kukulla Barbie.  Sot kjo fantazi vazhdon me produktet e reja qe kemi nxjerr ne treg, te cilat i bejne te mundur grave te gjejne nje copez te femijris se tyre.  Read more »

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.