Archive for August, 2009

Problemi me futbollin (Evropian)?

Qe kur kam zbuluar FSC (Fox Soccer Channel), zakonisht gjate fundjavave shpesh shoh ndonje ndeshje. Si shpjegohet qe futbolli Evropian nuk po deperton dot ne zemrat dhe televizjonet e Amerikes?  A thua te jete problem marketingu (pozicionimi) apo problem me vet sportin?

Une them qe eshte problem reklamimi — nuk ka ndalesa gjate lojes qe u lejon kompanive te reklamojne.  Ju si mendoni?

Reklama skandaloze e Sprite

Seksi shet!

Ne artikuj me pare kam trajtuar temen e seksit ose kam vene reklama te ndryshme qe luajne me iden e “seksit” si ky artikulli ketu. Por kjo reklama e Sprite ne Gjermani kalon cdo kufi!  Reklama ne fjale u hoq menjehere nga Sprite sapo doli ne qarkullim per arysje qe do i shihni me poshte.

(po ishit ne orar te punes, ulni zerin e kompjuterit)  🙂

Nqs deshiron te be Google-sh dicka, Google me Bing.

Kjo pseudo reklama me poshte, ve ne loje “luften” midis Bing (Microsoft) dhe Google per motoret e kerkimit ne internet. Gjithashtu, nxjerr ne pah depertimin e fjales “Google” (si zevendesuese e fjales “Kerkim”) ne leksikon.

YouTube Preview Image

Cfare roli duhet te luaj “brandimi” ne politike?

u1_ShqiperiaZgjedhjet politike ne pergjithesi jane gare marketimi.  Sic vume edhe re ne zgjedhjet e muajit te kaluar, me teper rendesi ka si e marketon fushaten sesa vete platforma.  Atehere lind pyetja:  Cfare roli duhet te luaj brandimi ne politike?

Llogjika kunder brandim/marketim:  Marketingu/brandimi cenon procesin demokratik duke fshehur politikat e deshtuara pas “paketimit” te premtimeve joshese.

Llogjika pro brandim/marketim:   Marka/brandi i partise politike eshte ajo rreth Read more »

E ardhmja e reklamimit

Drama Suedeze “The Truth About Marika” eshte tregues i drejtimit qe do te marri reklamimi ne te ardhmen.   Shihni vidjon e meposhtme edhe krahasojeni me filmat e shkurter te BMWs.

YouTube Preview Image

Irracionalisht i Parashikueshem

Rreth nja 1 vit me pare, ne nje diskutim ketu ne blog, shkruajta qe detyra e marketerit nuk eshte qe t’i ofroj klientit produktin perfekt, por qe t’i ofroj nje produkt te pershtatshem aq sa “t’i mbaroj pune” klientit.   Pra, me fjale te tjera “mos e trajto klientin si mbret!”

Ne debatin qe vijoji kishte opinione te ndryshme, dhe kjo sepse Read more »

Pyetja e dites:

Ketu tek kompania e cokollatave ku punoj, po mendojme te hapim nje faqe interneti me produktet tona. Qellimi i faqes do ishte informativ ku vizitoret do te mesojne rreth produkteve tona, dhe dicka rreth teknologjise edhe prodhimit te cokollatave.

Qe lancimi i faqes te krijoj gjalleri tek publiku edhe kurreshtje per ta vizituar — per mendimin tuaj — cfare mund te behet per te joshur sa me shume vizitor ne faqe, gjate diteve te para?

Uji i Cezmes i shpall lufte Shishes

Per kurjozitet, a pini uje nga cezma? Po te jeni si une, shpesh here do e pini thjesht per t’iu kundervene dikujt qe pak caste me pare do kete thene “mos pi uje cezme, se s’pihet.” Nje pjese e mire e miteve rreth ujit te cezmes e kane perhapur vete industria e ujit me shishe, e cila brenda pak vjetesh eshte kthyer ne industri miljarda dollaresh thjesht duke bindur njerezit qe uji i cezmes nuk pihet. Read more »

Reklamimi i Problemeve Sociale

Disa reklama rreth problemeve sociale.  Reklamat sociale me pelqejne sepse bie ne pah sinqeriteti i mesazhit.

Anoreksia
YouTube Preview Image

Read more »

Punetoret dhe mediat sociale (Twitter, Facebook ..etj)

Ne nje faqe marketingu qe frekuentoj shpesh, po diskutohej per rastin e nje personi qe u pushua nga puna sepse “sjellja” e tij ne Facebook dhe Twitter, binte ndesh me kulturen e organizates per te cilen punonte.

Sipas kompanis, personi ne fjale kishte pranuar si “miq” disa nga klientet e kompanise dhe shpesh here dergonte mesazhe publike (status updates) ku pergojonte produktet e kompanise ose mbeshteste ndonje Read more »

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.