Archive for July, 2011

Kim Kardashian padit Old Navy (“me vodhen imazhin!”)

Kim Kardashian, nje vjaze rreth te 30-tave qe ka krijuar nje brand te fuqishem rreth emrit dhe imazhit te saj, ka paditur kompanine e veshjeve Old Navy.  Kardashian pretendon se ne nje fushate te fundit rekalmimi, Old Navy ka perdorur nje aktore qe i ngjan shume, ne menyre qe publiku te mendoje se Kim Kardashian mbeshtet firmen Old Navy.    Kardashian insiston se kjo i ka shkaktuar rreth 15-20 miljon dollar deme.

Duke pare te dyja nga afer (shih fotografine me poshte), duket qarte qe aktorja i ngjan shume Kim Kardashian-it.  Them se Kim Kardashian ka te drejte ne padine qe ka shtruar ndaj Old Navy, sidomos kur merr parasysh qe Old Navy pas shfaqjes se reklames, ka nisur mesazhe ne Twitter ku i kerkon publikut te pergjigjen nese vajza ne reklame i ngjan Kim Kardashian.  Pra ka perdorur nje menyre jo te sinqerte per te reklamuar produktin e vet ne kurriz te nje “marke” tjeter.

Nga ana tjeter, lind pyetja.  Nese i ngjan nje personi publik, a do te thote kjo qe nuk mund te behesh person publik sepse te padit ai tjetri?

Reklama e Old Navy-t

Politicians get in shape…

20110726-111120.jpg

Menaxheret e keqinj

Kohet e fundit neper kinema ka dal filmi “Horrible Bosses” (Menaxheret e Tmerrshem), i icili flet per 3 punetore qe menaxhohen nga njerez te cilet ua bejne punen ferr.   Te gjithe kemi pasur menaxhere te urryer, ashtu sic edhe kemi pasur nga ata qe e benin punen kenaqesi.    Nje artikull ne gazeten Wall Street Journal thote se 5 nga shenjat e nje menaxheri te keq jane:

1) Nje pjese e mire e emaileve qe shkruajne jane vetem 1-fjaleshe.  Psh: (“po”, “jo”, “neser” ..etj)

2) Rralle komunikojne me vartesit sy me sy

3) Vartesit bejne shume mungesa ne pune

4) Vartesit punojne me ore te gjata dhe prap nuk i dorezojne projektet brenda afatit

5) Menaxheri ngre gjithmone zerin kur flet

Nga eksperienca ime mund te them se kam patur me probleme me menaxhere qe kane karrieren si prioritet, dhe me pas jeten personale.  Ndoshta ngaqe per mua jeta personale dhe familja zene nje vend me te rendesishem se karriera.  Prandaj edhe kur intervistohem per pune, gjithmone i bej pyetje menaxherit se si e kalon ai diten e punes.  Nqs, me thote qe vjen ne pune ne oren 5 te mengjesit dhe e le ne oren 7 apo 8 te darkes, une nuk e pranoj vendin e punes.  Sepse, pavaresisht se te gjithe te thone “…ooo per mua nuk ka rendesi kur vjen e kur iken, rendesi ka qe puna te jete bere.”  …ne shumicen e rasteve do te presin qe edhe ti te ndjekesh pak a shume te njejtin orar pune.   Madje shpesh here, ne vende te tilla pune, gjendesh ne situata ku i ke mbaruar te gjitha qe ne 5 pasdite, por nuk e le dot punen deri nga ora 7 sepse “nuk duket mire po te lesh punen para menaxherit.”

Ju cfare eksperiecash keni me menaxheret tuaj?  Nese menaxheri eshte i mire, cfare e ben te mire?  Nese eshte i keq, cfare e ben te keq?

 

Reklame fantastike e comcakzit Stride

Spote televizive nga universitetet e Shqiperise

Rastesisht pash nje Youtube nje spot televiziv nga Universiteti Vitrinat, dhe kjo me ngjalli interesin per te pare se si prezantohen ne reklama televizive universitetet e ndryshme te Tiranes.    Me shume nga te gjitha me pelqeu “punch-line” pa lidhje i institutit te stomatologjis/infermieris Medicadent; “Medicadent: E ardhmja juaj Evropiane!”   Dmth qe do gjesh pune ne Evrope?  Cfare eshte konkretisht nje e ardhme Evropiane?

Epoka University

 

Universiteti Kristal

 

Universiteti UFO

 

Universiteti Vitrina

 

Universiteti Nderkombetar i Tiranes

 

Shkolla Medicadent

 

Uni. Marin Barleti

 

 

Moto e Raiffeisen Bank – mendime?

Cfare mendoni per moton e Raiffeisen Bank “Ndryshojme jeten. PER TE MIRE!” (shih perfaqesimin grafik te motos me poshte).  A mendoni se eshte moto e gjetur?  Kush mund te jene te mirat dhe te keqijat e nje motoje te tille?

Think BIG (…boobs)

Agjensia marketingut Biedermann McCann vendosi te bej nje reklame ne print per vetvehten (shih reklamen me poshte).   Ideja e reklames eshte qe klientet vijne tek Biedermann me ide te vogla e te pashtjelluara mire, dhe Biedermann u ofron idene/zgjidhjen perfekte.

Mendoni se eshte efektive kjo reklame? Pse?


Pse Google+ nuk ja vlen (..per momentin)…

…sepse miqte e te afermit e tu, s’kane piken e interesit ta perdorin.

Po mundohem shume ta pelqej.  Sinqerisht.  Shkruaj here pas here ndonje “status.”  Shtoj linke te ndryshme artikujsh kur me bie rasti. Madje marr pjese edhe ne ndonje diskutim, por per dreq nuk po me ngjit.    E kam te qarte qe do me quajne miop, ..njeri pa vizion ( …etj etj), por s’kam c’ti bej.  S’po me ngjit qe s’po me ngjit!

Te gjithe “geek-et” (kompjuterdashesit e programuesit) i jane versulur G+ me te njejtin afsh e zell qe iu versulen edhe Google Wave (bej nje kerkim ne Google te tipit “Google Wave will change the world” edhe shiko sa artikuj do dalin).    Te tjeret i jane sulur vetem thjesht per ate iden qe kjo mund te jete e ardhmja e komunikimit, dhe duan te thone qe ishin atje kur u hap.  Fakti eshte qe nga aspekti i perdoruesit te thjeshte, shume nga “features” nuk jane akoma gati per perdorim te gjere, ..bile mund te them qe ndoshta nuk jane dhe aq praktike.

Ja per shembull “Circles”:  Circles jane pak a shume grupime qe i ben “miqve” te cilet ke ne listen e G+.    Ideja eshte qe mund te krijosh grupe te ndryshme (Miqte, Te afermit, Shoqeria, Puna …etj) edhe kur shkruan dicka ne status, statusi u dergohet vetem grupeve qe ke caktuar ta shohin.   Nga ana teorike eshte shume e vlefshme, sepse jo gjithmone mund te besh dicka publike per te gjithe (kjo eshte nje mangesi e Facebook apo Twitter).  Nga ana praktike, Google shpreson se perdoruesi do te jete aq i organizuar apo i ngeshem qe te ndaje friends/miqte ne grupe e te komunikoj me cdo grup individualisht.   Une s’mbaj dot luget e pirunet te organizuara, e jo me “miqte” qe kam neper Facebook-ra e Google Plus-ra.

Sidoqofte, me kalimin e kohes do detyrohemi me hir apo me pahir te perdorim G+ sepse Google po e perdor per te mbeshtjellur te gjitha aplikacionet e saj (Gmail, Picassa, Google Docs ..etj) me kete petk te ri.   Sigurisht, edhe sherbimi i G+ do permiresohet.  Por per momentin (te pakten per mua) G+ nuk ofron asgje te nevojshme te cilen nuk e gjej ne sherbime apo programe te tjera ne internet.

…ndoshta do ja vlej pas nja 1-2 vjetesh.

p.s: ..arsyjeja e dyte pse s’ja vlen, eshte se s’ka kokrren e femres.  😛

Doktoret preferojne Camel

Kane ndryshuar shume kohet.  Reklamat e meposhtme te viteve 40-50 sugjeronin qe cigaret Camel preferoheshin nga doktoret.

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.