Archive for July, 2013

Mirenjohja eshte emocjon njerezor pothuajse inekzistent

Kur i ben nje favor dikujt, mos prit qe mirenjohja te zgjasi me teper se ato 2 sekonda qe duhen per te thene “faleminderit.” Te gjithe jemi ketu ku jemi sot, sepse plot te tjere na kane ndihmuar gjate rruges, por po te na pyesesh, rreth 99.9% nga ne do themi qe ja kemi dale mbane me forcat tona.

Per cudi jemi gatuar qe te mos mbajme brenda vetes per nje kohe te gjate mirenjohjen, dhe te harrojme ndjenjen morale te “borxhit” qe i kemi atij/asaj qe na ndihmon.  Prandaj, cfaredo qe te besh per femijet e tu, bashkeshortin, vartesit, eproret, apo miqte, mbaj mend qe: Do jesh teper me i/e lumtur po te mendosh qe po i ben per kenaqesine tende.  E pastaj, mundohu me cdo qelize te trupit tend ta harrosh nderin qe ke bere, sepse ata per te cilet e bere, e kane harruar me kohe.

– Harvey B. Mackay

 

 

 

Thjesht per sqarim…

Marketeret nuk jane genjeshtare, por eshte vete njeriu qe genjen veten prej kohesh deri ne momentin qe blen produktin.

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.