4 arsye pse Piketty e ka gabim

“Capital” i ekonomistit Francez, Tomas Piketty, eshte bere libri me i perfolur i koheve te fundit.  Versioni anglisht i librit eshte bere “best-seller”, …cuditerisht ne France libri nuk pati te njejtin sukses.  Mos ndoshta Francezet me skepticizmin e tyre karakteristik nuk e moren tezen e Piketty-t shabllon?  Ja 4 arsyje pse une them qe Piketty e ka gabim!

1) Piketty argumenton se kapitali mbetet vazhdimisht ne duar te te pasurve dhe keta te fundit nuk e shperndajne per te miren e masave.

Ka degjuar Picketty per Gates Foundation (qe deri tashme kane dhene 28 miljard dollar per erradikimin e semundjeve ne bote)? Po per Carnegie Foundation (i krijuar nga Andrew Carnegie …njeriu me i pasur ne bote ne kohen e tij i cili e dha te gjithe pasuine per ceshtje filantropike? …Sorros ..e lista vazhdon.

2) Piketty sugjeron qe te pasurit qe bejne mbi $500,00 dollare duhet te taksohen 80%.

Ha!  Po, jepja qeveris leket se e di qeveria me mire se si shperndahen.  Senatori amerikan nga Oklahoma, Tom Coburn boton nje liber vjetor te quajtur “Wastebook” ku citon menyrat se si qeveria Amerikane shperdoroi leket ate vit.  Per 2013ten, ai citon 100 menyra se si jane shperdoruar $32 miljarde dollare.  …amon mer si s’pikon i lek knej nga cezma ime!?

3) Kapitali eshte i keq e duhet shperndare,  sepse vetem ata qe kane kapital, perfitojne nga sistemi kapitalist.

Ne vend qe te krijojme barazi duke mbitaksuar kapitalistet per te niveluar planin, pse mos te bejme masat ne kapitalist?  Le tu japim masave akses ne kapital

Kohet e fundit lexova qe ne Kili, mbi 50% e kapitalit tashme i perket fondeve te pensionit pasi punetoret nepermjet investimeve zoterojne mbi 50% te GDPs.  Pra punetoret e Kilit jane defakto kapitaliste dhe perfitojne nga ekuacioni i Piketty’t  r>g (kthimi nga kapitali > se rritja vjetore e prodhimit)

4) Piketty eshte Francez

I vetmi kontribut i Frances ndaj kapitalizmit ka qene gijotina per kokat e te pasurve.  Po me Mari Antoneten c’paten xhanem?!

Konsumerizem.comLeave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.