Barbie – perfaqesuese e identitetit modern femeror?

barbie-copy

Lexova nje citat nga Richard Dickson – Zv. Presidenti i Marketingut per firmen Mattel, qe prodhon kulullat Barbie – i cili thote: “Per shume gra, eksperienca e pare me moden dhe bukurine femerore vjen nga femijerija kur luanin me kukulla Barbie.  Sot kjo fantazi vazhdon me produktet e reja qe kemi nxjerr ne treg, te cilat i bejne te mundur grave te gjejne nje copez te femijris se tyre.  Barbie perfaqeson aspiraten dhe frymezon vajzat te eksplorojne nje bote te tere me mundesi.”

Per ato femra qe kane luajtur me Barbie:  ..vertet eshte kjo kukull plastike “aspirate dhe frymezim?”

Kete Mars, Barbie ka 50 vjetorin e krijimit.  Fakti qe ka jetuar kaq gjate tregon qe marka eshte e fuqishme dhe ka arritur te rinovoj veten vazhdimisht

Cfare mendoni: Do te vazhdoj te jetoj ky produkt, apo brezat e rinj — teper teknolog e me vemendje teper te shkurter — do e degdisin kete marke neper humnerat e historise si shume te tjera para saj?

p.s: Fotografija e mesiperme eshte pjese e nje reklame nga bashkpunimi midis Barbie edhe firmes se trukeve te tualetit MAC.  Bashkpunimi quhej “Barbie by MAC” — ideja ishte qe vazjat gjimnaziste te kene mundesi te behen si Barbie.One Response (Add Your Comment)

  1. une njoh marka qe kan nje historik mbi 100 vjecar dhe kjo pasi kane ditur te rinovojne veten, te sjellin risi ne treg dhe t’i permbahen teknologjive aktuale…madje shume prej tyre jane lider ne treg. Ketu mund te fus emra firmash nga te gjitha kategorite e industrise….mund te fus edhe emra kukullash per te cilat brezat kujdeen qe te mos ngordhin. Gjysherit ia kane dhene femijeve te tyre te cilet ia kane dhene niperve te gjysherve…merr psh marken Sigi…eshte nje seri pellushash me nam te cilet kushtojne relativisht shtrenjte dhe madje jane edhe koleksioni po aq sa dhe Barbie-t.

    Dhe si kjo ka plot firma te cilat kane mbi supe mbi 100 vjet histori, keshtu qe pse jo edhe barbi nese do dije t’i qendroje adapt kerkesave konsumatore?

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.