Budweiser vs. Belgjik/Brazil

Nuk e di nese keni degjuar apo jo, por firma belge InBev (qe manaxhohet nga Brazilianet) ka vendosur te blej me cdo kusht firmen amerikane Anheuser-Busch.  Qellimi kryesor i InBev eshte qe ta bej Budweiser-in amerikan, birren nr. 1 ne portofolin e tyre global te produkteve.

Bud perfaqson rreth 50% te shitjeve vjetore te Anheuser-Busch, edhe pothuajse e gjithe kjo vjen vetem nga brenda per brenda Amerikes.  A ka ndonje shprese qe Bud te behet birre nderkombetare?  ..kur mendon qe imazhi i Bud rrotullohet i gjithi rreth te qenurit Amerikan — birra e klases puntore.  Good old red-white and blue!  Kjo si do perceptohet nga publiku nderkombetar?

Personalisht s’me ka pelqyer asnjehere si birre.  Ne fakt, nga birrat Amerikane (massmarket) kam preferuar gjithmon Miller. 4 Responses (Add Your Comment)

  1. Nuk e di se c’do thote publiku nderkombtar por ama nje gazete ketu tek ne e quajti “Belgjika pushton Ameriken” 😀

  2. Budweiser me kane thene qe ka origjine Ceke (ma ka thene nje cek)
    Sec eshte nje fshat andej nga cekia qe ka nje emer te ngjashem.
    nejse, mu me pelqen. E kam pire ne europe, nuk e di se ca prodhimi mund te ishte pasi kane kapuar nja dy vjet.

  3. Kur isha ne Prag piva Budweiserin Cek, edhe ishte nata me diten me Bud-in qe kemi ktu.

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.