Archive for Biznesi

Si funksionojne reklamat

Tek po pija kafe me nje shok, ne televizorin qe varej ne mur mbi kokat tona, shfaqet nje reklame Koka Kole me sloganin “Open Happiness”. Reklama ne fjale nuk thote “bli Koka Kola” apo sugjeron shitjen e produktit. Thjeshte tregonte vizatime te personazheve te ndryshme duke shijuar nje shishe te pijes ne fjale. Tek po e shikonim, miku im thote ne kalim e siper “…kot harxhojne leket keta. Une pi 1 Koka Kole ne vit e reklama s’ben efekt tek une!” U pajtova me te. Ne fund te fundit te benin efekt reklamat tek une, i bie qe me ato 500 reklama qe shoh ne jave, po te kishin efektin e duhur, do kisha blere 500 produkte.

Sidoqofte kurreshtja me shtyu te hulumtoja rreth efektit te reklames ndaj konsumatorit dhe gjeta disa fakte interesante. Per shembull, konsumatori tipik i Koka Koles, pi dy shishe Koka Kola ne vit. Pra, miku im eshte pak a shume konsumator tipik i Koka Koles sipas kesaj statistike.

Kur Koka Kola reklamon, qellimi i drejtperdrejte i reklames nuk eshte qe te te shesi ty nje shishe Koka Kola, por qe te forcoje strukturat mendore ne lidhje me produktin dhe marken. Forcimi i vazhdueshem i ketyre strukturave mendore rrit probabilitetin e blerjes se produktit. Pra ne rastin e mikut tim qe blen 1 shishe ne vit, probabiliteti i blerjes eshte 1 ne 360. Nese reklamimi i vazhdueshem rrit probabilitetin ne 2 ne 360, Koka Kola ka dyfishuar shitjet me mikun tim — por per mikun tim ky ndryshim konsumi eshte aq i vogel saqe ai do te vazhdoj te thote me bindje qe nuk ndikohet nga reklamat. Imagjino efektin ne shitje kur probabilititi dyfishohet per miljona konsumatore te Koka Koles.

Konsumerizem.com

Reklamimi ndaj burrave

Kompania e produkteve higjenike Dove, ka nje histori te gjere dhe te sukseshme ne reklamimin ndaj femrave.  Fushata “Dove Revolution” (http://konsumerizem.com/reklamimi-ka-n…tojme-bukurine/2006/10/19/) u kthye ne video virale e cila la plot mbresa ne menyren se si e konceptojme bukurine e gruas.

Keto kohet e fundit, Dove ka lancuar linjen e produkteve higjenike per burra; Dove Men+Care.  Pavaresisht se jam i sigurte qe ka akoma meshkuj qe rruhen me sapun rrobash e me bicak per t’ruajtur identitetin uber-mashkullor, edhe burrat kane arritur te kuptojne qe lekura do kujdesur si cdo organ tjeter.

Cfare mendoni per reklamen e meposhtme te Dove Men+Care?

YouTube Preview Image

Teksti i kenges eshte pak a shume:

Lind, ha shpulle dhe qaj me te madhe,
Meso te ecesh e te flasesh, bej prinderit krenar.
Behu i mire ne sporte, luaj fort e vrapo shpejt
Kujdes kur t’ngjisesh litarin ne fiskulture
Ngri pesha, behu i fort, meso te zihesh
Kujdesu ne seks, e rri zgjuar gjith naten
Behu i forte, behu “cool”, behu krenar
Most trego anen sensitive
dil me shoket po tregohu edhe xhentil
pastaj shko gjej vajzen ideale qe do te te thote “I do”
Dil shiko nga vjen zhurma e behu trim,
mos humbit jeten ne divan
Hiq gjethet, kujdesu per shkurret e prit barin
zemra, hape pak kete kavanozin
Bej femij se ka ardhur koha per familje
Pa e kuptuar je bere me 3
Mos perdor harte, gjithmone di se ku je
Ndro rroten e shpuar ndersa grate presin ne makine
Ke arritur nje moment ku ndjehesh rehat
Ke ardhur deri ne kete pike dhe s’ishte e lehte
Cdo gjeje mund t’i besh balle, si thua asgjeje “jo, kurre”
Sepse je burre!

“Highjacking” fushaten e Bernie Sanders

Fushata e fundit kunder semundjeve te transmetuara seksualisht ka “highjack” (ose, marre peng) parrullen e kandidatit Demokrat per president.  Shihni foton me poshte.

Nje survey per Hot Chocolate

The Barbarians, nje liber transformativ.

12106732_894004157302895_2120893152665716298_nFundjaven qe kaloi isha ne NYC, dhe tek po ecja rruges me shkuan syte tek shenja e madhe mbi porten e dyqani: “Eataly”.   Kisha degjuar per kete koncept, dhe per te shuar kurreshtjen hyra brenda.

Eataly eshte nje dyqan/restorant me specialitete ushqimore italiane.  Cuditerisht ne nje raft, vura re pikerisht librin “The Barbarians” nga Alessandro Baricco.  Nuk njihesha me librin apo autorin, por me beri pershtypje qe ne raftet e nje dyqani ushqimor te gjeja nje liber.  Pikerisht, vetem kete.

Pasi e lexova me nje fryme — sepse si materiali ashtu edhe stili te thithin perbrenda te terin — mund te them me plot gojen se eshte nje nga librat me interesant qe kam lexuar.

Nuk e konsideroj veten kritik letrar, dhe sinqerisht nuk jam aq “i mire-lexuar” as plot te tjere qe njoh, por kete liber ja kam rekomanduar kujdo qe njoh.

Pa i hyre ne thellesi temes e stilit,  ky liber eshte nje ese mbi tranzicionet kulturore qe ndodhin pas shtytjeve te medha shoqerore apo teknologjike.   Secili nga keto tranzicione arrin ne nje pike kulminante ku kasta e vjeter e sheh te rene si barbaret tek portat e Romes.    Ne rastin e librit, Alessandro Baricco perpiqet ti japi kuptim barbareve te gjenerates “Milleniale” te cilet po “djegin e plackisin” ato gjera qe konsiderohen te shenjta nga gjeneratat e tjera;  veren, muziken, futbollin ..etj.

Eshte nje liber i shkruar ne nje gjuhe teper zbavitese dhe i nderthurur me argumente teper interesante.   Nese e keni lexuar, jam kurreshtar te di c’mendoni?

 

p.s: Sot porosita ne Amazon librin tjeter te Baricco-s “Silk”.

 

 

 

Princesha Shqiptare e Mediave Sociale

Pak nga pasjoni dhe pak nga profesjoni harxhoj me shume kohe se c’duhet ne platformat e mediave sociale, sidomos Twitter.  

Aty me terheqin shume disa personazhe Shqiptare te botes Tech si Celik Nimani, Armand Brahaj e Kushtrim Xhakli te cilet me aftesite e tyre sipermarrese kane arritur te kene sukses ne boten e informatikes dhe entrepreneurship-it.  

Sidoqofte them se histori me fashinuese suksesi eshte ajo e Fjona Çakalli-t ne Milano. Fjona e ka kthyer dashurine per lojrat elektronike ne nje mini-perandori mediatike qe rritet dita-dites.  

Zanafilla ishte blogu i vogel personal “Games Princes” (gamesprincess.it).  Perspektiva e saj femerore e botes se lojrave elektronike, qe dominohet nga meshkujt, i dha nje ndjekje te forte fansash.  Brenda nje kohe te shkurter, Games Princess eshte kthyer ne nje reviste Italiane te rendesishme online per lojerat.  

Por ajo qe me terheq tek Fjona eshte aftesija e saj per te inovuar.  Rreth nje vit me pare, ajo lançoi projektin “The Driving Fiona” (http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=thedrivingfjona) ne te cilin cdo jave nxjerr nje video te re ku interviston personazhe te rendesishme te botes italiane te teknologjise dhe lojerave elektronike.  Shikojini se jane vertet defryese.

Fuqine qe ajo ka arritur ne mediat sociale tech te  Italise e kane vene re edhe kompanite e medha si Samsung, Microsoft dhe Mercedes te cilat e ftojne te jete nder te parat qe sheh dhe perdor produkte e teknologji te reja.  Ja nje reklame per Samsung S2″featuring” Fjona ( https://www.youtube.com/watch?v=IZffI-2lML4&feature=youtu.be&t=2m31s )

Fjonen, princeshen shqiptare te botes Tech ne Itali, mund ta ndiqni ne twitter @FjonaCakalli 

Reklama politike e Scott Wyatt, kongresmenit Kanadez (Video)

Mediat sociale dhe sidomos faqje te ndryshme mikrofinancimi si gofund.me ose kickstarter.com kane bere qe edhe politikanet te behen me inventiv me reklamat e tyre.  Kjo e Scott Wyatt eshte teper absurde, por efektive si mjet per te terhequr vemendjen.

YouTube Preview Image

 

 

Sa vjet eksperience pune ke realisht?

Kur te pyesin “Sa vjet eksperience ke?”,  si i pergjigjesh?  Po ishe si une, ben nje llogaritje te vogel ne koke, ku numuron qe nga koha kur fillove pune e deri ne te tashmen.

Per shembull, une them qe kam 10 vjet eksperience ne Marketing, duke marre parasysh qe u diplomova ne 2005en.  Por a mund ta masesh eksperiencen sipas viteve te punes?   3 vjetet e para te punes bera pak a shume te njejten gje per 3 vjet rresht — pra perserita vitin e pare 3 here — keshtu qe realisht duhet te them qe kam 1 vit eksperience pune aty, apo jo?!

Po kur gjendesh ne nje situate ku ke dy aplikante per te njejtin vend pune dhe secili me 5 vjet eksperience pune.  Si mund te marresh vesh nqs njeri ka perserit vitin e pare 5 here, kurse tjetri ka vertet 5 vjet eksperience?

S’ja kam gjetur akoma pergjigjen kesaj dilemes time, por them se procesi i rezumese duhet ndryshuar komplet.  Psh, ne vend qe te vesh kompanite dhe datat, te mos vesh data fare, vetem kompanite ku ke punuar 10 vjetet e fundit edhe jo arritjet, por gjerat qe ke mesuar.   Me duket eksperiment interesant ky …do e provoj per nje vend pune qe kam hapur edhe do shkruaj per rezultatet e gjetjes.

Keq-interpretimi i Marketingut Gueril

Shpesh lexoj artikuj apo shoh blogime rreth reklamave te ndryshme ku pershkruhen si “marketing gueril”.  Problemi eshte qe pjesa me e madhe e reklamave ne fjale nuk mund te cilesohen te tilla, sado interesante te jene.

Para se t’i hyj shpjegimit se cfare eshte marketingu gueril, le te flasim per fjalen “gueril”.  Gueril eshte nje person ose grup i vogel qe lufton ne menyre te crregullt nje ushtri te madhe konvencionale.  Pra guerili lufton me mjete rrethanore, ne nje zone lokale dhe me nje buxhet te vogel (ose non-ekzistent).

Tani merre pershkrimin e mesiperm edhe aplikoje ne marketing.  Pra nje fushate guerile do te thote nje ekzekutim terheqes i reklamimit nga nje marke e vogel (ose e panjohur) me nje buxhet fare te vogel ose non-ekzistent.  Me pak fjale, kur Mercedesi ben nje reklame interesante, sado unike qe te jete nuk mund te cilesohet guerile sepse Mercedesi ka harxhuar miljona dollare per ate fushate apo reklame.  …pra thjesht mund te quhet reklame inovative apo dicka tjeter, por nuk mund ta quash guerile. 

Per shembull, reklama e meposhtme nga Mini Cooper eshte e bukur, terheqese, e vecante, por nuk eshte reklame guerile sepse eshte konvencionale dhe me buxhet te madh.

image

Ndersa kjo tjetra nga nje berberhane e vogel eshte gueril sepse berberi ka gjetur nje menyre me kosto minimale dhe impakt maksimal per te reklamuar biznesin e tij te vogel.

image

Pra qe nje reklame te quhet guerile, nuk mund te jete vetem terheqese dhe e vecante, por duhet te kete edhe elementin e Davidit vs. Goliathit qe te quhet gueril.  Ne rastine markave te medhaja, ne shumicen e rasteve eshte thjesht marketing kreativ!

…hajd nime; thoni “me fal” e mos e perserisni me!

How to manage your time like money

   
When I dive into time coaching clients’ schedules, I consistently discover that people misdiagnose themselves as having a “productivity” problem when, in fact, their bigger issue is an overcommitment problem. When they have committed to more external projects and personal goals and obligations than they have hours for in the day, they feel the massive weight of time debt. One of my coaching clients suffered from a huge amount of false guilt until he realized he had the unrealistic expectation that he could fit 160 hours of tasks into a 40-hour workweek.

Effective time investment begins with accepting the reality that time is a finite resource. This acknowledgment frees you to make choices about what you will and won’t do so you can invest more in what’s most important, feel good about what you do and don’t get done, and still have disposable time left to relax and enjoy yourself. As one of my time coaching clients put it, “I’ve realized there’s only X amount of time, so I need to invest in my priorities and understand that when I choose one activity, I’m not choosing another.”

The single most important factor in feeling like a time investment success or failure is whether or not your expectations of what you will accomplish align with how much time you have to invest. The following time investment formula provides a mathematical way to understand the relationship between your expectations and your actual time budget. Once you have this data, you can then determine exactly what you need to do to get to a balanced budget in which you have enough time for what’s most important.

Time investment success

(External expectations) + (Internal expectations) ? 24 hours — (Self-care)

Time debt stress

(External expectations) + (Internal expectations) > 24 hours — (Self-care)

Look at the successful side of the time investment formula. On that side, there’s one fixed value, the twenty-four hours in a day, and one variable, the amount of time needed for self-care. For the purpose of this exercise, “self-care” is the most basic of wellness activities you do on a regular basis: sleeping, eating, and personal grooming, that is, showering, brushing your teeth, and so on.

Here’s an example of this breakdown:

Sleeping—seven hours
Eating—one hour
Personal grooming—two hours
Total—ten hours

On a piece of paper or electronic document or note, add up the hours you need to spend on sleeping, eating, and personal grooming. If you want to do so, you can include more self-care categories, but make sure that you limit these values to only the necessities in order to get the most accurate tally of your available time per day.

Once you have quantified the “fixed expense” of self-care, subtract it from twenty-four hours to come up with your daily time budget. There can be some variability in this number from day to day, but you want to determine your sustainable baseline.

Example of a daily time budget

24 hours — 10 hours = 14 hours

After you’ve calculated your time budget, total up the time costs related to your external and internal expectations. External expectations include commitments to others, such as spending a certain amount of time at work or attending family events; internal expectations are commitments to yourself, such as wanting to exercise or read. Here are some potential areas to consider:

External expectations:

Work
Commute
Relationships
Pet care
School/training
Related homework
Recurring meetings
Leadership/committee responsibilities

Internal expectations:

Personal development
Hobbies, side projects
Travel
Finances
Prayer, meditation
If most of your commitments recur daily, then the values for expectations in each category of your life can be based on a twenty-four-hour day. For example, you may put down nine hours for work and two for hobbies or side projects.

If you have a fair amount of variance from day to day, it may be more effective for you to craft a weekly time budget. To come up with your weekly time budget, multiply your daily time budget by seven.

Example of a weekly time budget

14 hours x 7 days = 98 hours

Then, figure out the weekly time cost for your internal and external expectations. For example, allocate forty-five hours for work to reflect the fact that, on average, you invest that much time in the “work” category each week—both in and out of the office—and only five hours for side projects.

Take time to write down your numbers for each category of your life and then total them. If you’re unsure how you spend your time, look back at your calendar or planner. If those don’t provide an accurate enough reflection of your time allocation, write down your expected time allocations for the upcoming week.

Now comes an important moment of truth: it’s time to determine how closely your expectations align with the reality of your time budget. Plug your time costs for external and internal expectations into the left side of this formula and your calculated daily or weekly budget into the right side of the formula.

(External expectations) + (Internal expectations) ____ (Time budget)

Then fill in the blank between the two sides with a “>,” “<,” or “=” sign. If you’re like most people, you’ll end up choosing the first of the three options—the greater-than sign—because you’ve made more external and internal commitments than you can realistically keep. This has created a lot of guilt and stress for you in the past. But now that you’re aware of what’s happening, you can adjust for the future. This post is adapted  from the Harvard Business Review Press book How to Invest Your Time Like Money.

« Older Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.