Gezuar festat e Konsumerizmit (…edhe vitin e ri!)

Se pari, na falni per rrallimin e artikujve.  Edhe ne si te gjith ju kete vit kemi qene te zene me zenie rrallash, kerkime te pafundeta ne internet e telefonata per te gjetur dhuratat qe do u dergojme njerezve qe duam.

Shyqyr zotit, kete vit, ndryshe nga vitet e tjera, nuk kam detyren e bezdisshme te blerjes se dritave, kabllove e prizave qe duhen per te rrethuar shtepine me sa me shume drita qe te jete e mundur qe e gjithe lagjia te kete zili shtepine tone (…sigurisht jo faturen e dritave, vetem ndricimin shumengjyresh.)

Krishtlindjet dhe Viti i Ri jane disa nga festat me fitimprurese per bizneset.  Planifikimet e produkteve dhe shitjeve fillojne mese nje vit me pare.  Sidoqofte, me posht po vendos disa nga statistikat e Censusit te SHBA mbi shpenzimet gjate kesaj periudhe ne vitin 2006:

31 miliard $ – vlera e shpenzimeve per Krishtlindjet ne vitin 2006

20 miliard – numeri i pakove dhe zarfave qe sherbimet postale Amerikane presin te shperndajne per vitin e ri 2007.

19 miliard $ – vlera e blerjeve nepermjet internetit gjate vitit te ri 2006

485 milion $ – harxhuar vetem per blerjen e pemeve te vitit te ri

3.2 miliard $ – kosto e lodrave te prodhuara per shitje gjate vitit te ri

Sidoqofte, ne listat e dhuratave, mos harroni te na shtoni edhe ne ketu tek k101.  …shpirt kemi edhe ne.

Gezuar!! Ju urojme fat, lumturi, …dhe pare!

Stafi i Konsumerizem 101



5 Responses (Add Your Comment)

 1. Pse i duhet vene çmim, dhe shifra kenaqesis qe na sjell periudha e festave…???
  ne fund te fundit sna detyron njeri, duam dhe konsumojme, pastaj fryma e gezueshme e festave nuk ka cmim …

  apo jo 🙂 gezuar festat mqse ra fjala…

 2. faleminderit 😀

 3. Ju uroj Gezuar Festat te gjithe atyre qe shkruajne ne kete blog! Suksese dhe ty Gjergji per 2007-en, sa me shume arritje ne planin profesional dhe ate personal.

  Paret qe shpenzoni per festat e fundvitit ju rimbursofshin 100 fish vitin tjeter!

 4. urime te gjithave per vitin eri gezuar vitin eri 2007

 5. Pas postimit te fitores po me duket se viti 2007 me perkiska mua (eri) 🙂

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.