Ka luajtur bota mendsh, apo kam luajtur une?

?nejse, te mos zgjatem, tani po zhvillohet ideja qe te gjehen menyra per ti shitur produkte kesaj ? fytyre ? qe ke ti ne internet. Ideja eshte qe nepermjet kesaj ? fytyre ? ne shprehim nje pjese te karakterit tone ..ose reflektojme dicka qe duam te jemi. Kjo duket qarte ne lojra si puna e Sims ose ne disa komunitete virtuale si Everquest ose World of Warcraft ku njerezit paguajne nje shume mujore per tu abonuar dhe per te krijuar nje personazh (avatar.)

Me e bukura eshte, se tani per tani ne Ebay behet rreth $100 million xhiro vetem nga njerez qe blejne shpata, mburoja e veshje virtuale per karakteret qe kane krijuar. Vete, s?e kam iden fare se si funksionon procesi i blerjes dhe transporti i mallit ne boten virtuale, por fakti qe njerezit harxhojne para, tregon qe behet.

Artikulli perfundon me mesazhin qe se shpejti do te vij koha kur ne si konsumatore, do te blejme ne dyqanet e zakonshme jo vetem gjera per veten, por edhe per keto personalitete virtuale qe kemi krijuar. Per shembull, nese Gerta ne jeten e perditshme eshte vajze e ndrojtur, dhe ne karakterin virtual eshte shume e hedhur dhe ekstravagante, kur te shkoj ne dyqan per te blere dicka, do te blej nje pale xhinsa per Gerten e ndrojtur dhe nje minifund ekstravagant per personalitetin e saj te hedhur. (..nejse edhe mua m?duket pak abstrakte si ide.)

..meqe ra llafi, avatari im ne forum eshte nje qen i rraces Bokser, por mos prisni te shkoj t?blej litar e ushqim per qenin ! ?s?me kane lene akoma mendte !

Gj. Dollani]]>2 Responses (Add Your Comment)

  1. shpata nuk blihet per estetike, por per te mundur lojtaret e tjere. ta marresh shpaten me menyren e zakonshme te shkon po aq sa ta blesh direkt ne ebay nga ndonje chinese-farmer (fermer kinez “floriri”). por fenomeni eshte shqetesues nga ana tjeter, qe shume veta sakrifikojne jeten e tyre sociale ne boten e vertete per nje jete virtuale si nje luftetar barbar/prift/druid/etj.

    procesi i blerjes per kete lloj “malli” eshte: 1. ti i dergon eurot kinezit per shpaten, 2. kinezi te thote ne filan ore filan date jam online ne filan server, 3. ti pret kinezin me avatarin tend dhe ai te “dorezon” shpaten ne loje.

    gjynah per cunat qe na kane ikur dem.

  2. ol asi jin ajin mirr dashta me dit per qka esht kjo p=une per keneza nes ben memekkalzuar kallzoni oki kalofsh mirr

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.