Mac: Ku eshte llogjika, ..s’e kuptoj!

indexatag1520061024.pngPara disa kohesh, Apple tha se do u jepnin mundesine perdoruesve te MAC te perdorin edhe Windows ne kompjuteret e tyre.

Tani ka disa mundesi per te instaluar windows ne makintoshet me procesor Intel. Apple ka nxjerre programin Boot Camp qe te lejojn instalim te fresket te XP ne MAC. Nje kompani tjeter, ka nxjerre produktin Parallels qe lejon nje instalim virtual te XP brenda OS X.

Tani, shtrohen keto pyetje:

1. Njerezit do blejne me shume kompjutera MAC sepse tani mund te perdorin edhe Windows aty?

..apo…

2. Njerezit s’do blejne me programe per Mac sepse eshte me kollaj te gjesh versionet e tyre per Windows?

…pra, kush del i fituar ne kete mes?



12 Responses (Add Your Comment)

 1. Varet se ku e ka fitimin Apple o Gjergj, tek kompjuteri apo tek programi. Nqs fitimi me i madh eshte tek kompjuteri atehere programet sakrifikohen….

 2. Ta zejm se fitimin e ka tek kompjuteret …nese njerezit nuk blejn me programet per Mac, atehere edhe ato kompani qe prodhojne produkte mac, do dalin nga tregu e cmimi do rritet ne maksimum, saqe s’ja vlen te blesh produkte normale ne treg. ..ne kete vij mendimi, i bjen qe e vetmja gje qe do ndryshoj nje Mac nga nje PC eshte qe Mac do jete me stylish, me trendy — por ajo qe e dallonte, sistemi operativ dal ngadal do mari fund.

 3. “Back to the core”, Apple filloi me hardware jo me software. Pastaj hardware e mbron edhe nga pirateria, gje me e veshtire per software.

 4. Si fillim do thoja qe apple fitim e ka tek ipodet dhe jo tek kompjuterat.Vetem ne Britani & Irlande shiten 500.000 te tidhe cdo 15 minuta.E imagjinoni vete fitimin.

  Kurse per pyetjen rreth macintosh vs windows.

  Une jam me mac book pro dhe kam te instaluar windows edhe macintosh .Tani problemi qendron ketu.nqs ke ndonje version te mac per windows nuk do mund ta shfrytezosh 100% sepse disa komanda nuk kuptohen.Si psh shkurtimet F9 F10 ose F11 e mjaft te tjera si keto.
  Kurse nqs instalon windows ne mac ai do te punoje tamam si ne pc dhe me Parallels mund ta therrasesh qe nga macu ( vetem se eshte pak i limituar) .

 5. Meqe punoj per nje kompani me produkte industriale, kam arritur te kuptoj qe volumi nuk do te thote fitim. Apple mund t’shesi 1000 ipod dhe t’boj po t’njejtin fitim sa shitja e 1 mac.

  Mac-u eshte “cash cow” per kompanine. Per mendimin tim, 2 gjera e mbanin gjalle: ndjenja anti-mikrosoft e bleresve te mac, dhe teknologjia e larte. Kjo e para, fluturoi nga penxherja. E dyta …eshte kthyer ne orendi shtepijake. Makun e pare do blej, do ta blej ngjyr jeshile dhe blu qe t’me shkoj me qylymin e dhomes 😀

  Imagjino sikur Linux t’adoptoj nai gjo kyce nga Mikrosofti…

 6. Gjergji,
  Nuk eshte dhe aq absurde sa c’duket. Apple po synon rritjen e “market share” perballe PC-se, avash avash.

  Sot, shume lloje njerezish (dizajnera, programuese, etj.) kane nevoje edhe per PC edhe per Mac. Per shembull, web dizajnera si puna ime iu duhet t’i testojne punet e tyre ne sa me shume platforma qe te munden. Per mua specifikisht, te hapesh Windows ne nje Mac eshte shume e dobishme sepse eviton nevojen per 2 kompiutera (1Mac, 1 PC). Kam pershtypjen qe edhe njerez me pune te tjera e perdorin Windowsin brenda Mac-ut per veprime specifike, pra pa pasur nevoje te mos perdorin me programe ne Mac.

  Tjetra, sado mire te punoje Windows via Parallels, ajo nuk arrin kurre te jete ne nivelin e Windows ne paisjen e vet. Megjithese, te instalosh Windows ne Parallels (qe e kam bere disa here) eshte me e lehte se t’a instalosh ne nje laptop normal.

  Apple do te ofroje “the best of both worlds”. Windows, deri tani, nuk eshte lodhur fare t’i afrohet tregut te Mac-ut.

  Sa per informacion, via Parallels une kam edhe Windows edhe Linux ne te njejtin laptop. Eshte gje e bukur t’i kesh te treja…e sic dihet, “Apple is a sucker for cool stuff, no?”

 7. Ke te drejte, ne ate aspekt, vertet ja vlen te kesh te dyja. E kam menduar edhe vete te blej ne IBook por kam frike se do ndodh e njejta gje qe me ka ndodhur kur kam instaluar Linux ne laptopin tim. E instaloj, me ze gjysen e harddrive dhe pasi e instaloj nuk mund te hyj dot ne internet sepse nuk me punon karta Wifi ..e pastaj nuk di si te instaloj programe ..etj etj ..e keshtu qe me ze vend Linux pa e perdorur ndonjehere.

  Me Mac, ngaqe jam mesuar me PC dhe sigurisht ka me shume programe per PC, nuk e di se c’vlere do ket te harxhoj me shume para (IBook eshte relativisht 400-500$ me shtrenjte se PC laptop) per te perdorur Windows.

 8. Meqe punoj si tech support per Apple ,ta siguroj qe fitimi eshte mjaft kolosal.Nuk eshte thjesht nje ipod Gjergji…pas atij ipodi jane shume gjera te nderthurura.Ne pamje te pare nuk duken ,por une qe i kam perdite neper duar i shof.Nuk me lejohet te them me shume por vetem nje gje po permend…APP (apple protection plan ) Eshte thjesht nje box qe kushton 45 pounds edhe te shtyn garancine edhe per 1 vit me shume.Blehet 90 %.
  Nuk dua te bej publicitet por mendoj se apple ka pesuar nje ngritje mjaft te madhe kto vitet e fundit….prisni edhe disa jave te shikoni ipodin e ri…:)

 9. Nqs do te levizesh ne Mac, leviz per Mac-un, jo qe te perdoresh Windows nepermjet Mac-ut.

  Per programe per Mac, nuk eshte problem fare. Ka torrenta sa te duash per te gjitha.

  Nese harxhon kohe boll tek kompiuteri yt personal, ia vlen te marresh nje Mac. Kuptohet, cmimi fillestar eshte me i larte, po eshte kenaqesi te punosh me paisje kaq te bukura. Seriozisht…

 10. ….Nese harxhon kohe boll tek kompiuteri yt personal, ia vlen te marresh nje Mac…..

  Asnjehere, asnjehere, asnjehere. Pse punohet dot me mouse me vetem nje buton. Kurre me (pas nje klase te detyruar ne shkolle)!!!

 11. A, nuk eshte fare e veshtire te perdoresh nje mouse windows me nje mac.

 12. Kur e perdor mousin windows dhe shtyp anen e djatht ..ca menuje del ne Mac?

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.