Mac vs. PC …fushata e reklamave te Apple Computers

U be mese 1 vit qe Apple Computers vazhdon fushaten e saj per te bere kompjuteret Mac sa me te pelqyeshem dhe me “trendi.” Kete e bejne duke personifikuar dy aktore me karakterin e Mac dhe PC. Fushata eshte bere aq e perfolur, saqe edhe Bill Gates kishte reaguar kohet e fundit. (Artikulli permban disa reklama, hyni ne brendesi per te pare te tjerat.)

“Mac, PC dhe Wall Street Journal”

Per te pare reklamat e tjera, ….

“Mac, PC dhe viruset”

“Mac, PC dhe kablli i korendit”

“Mac, PC dhe Ipod (Frengjisht)”

“Mac dhe PC tek psikologu”

Po te vini re, ne disa reklama, Mac insiston qe nuk do te zer vendin e PC, po qe ne bote ka treg nje koekzistence te te dyve.3 Responses (Add Your Comment)

 1. hahahahahhahaha… kjo me psikologun qeka e forte fare 😀 me pelqeu…

  edhe ajo me Ipod…sihte qamet e lezeteshme mbi te gjitha per shkak te fjalorit rinor qe perdorej 😀

 2. ueee cool mac, tallement bien …

 3. Po ta mendosh thelle, gjithshka eshte qamet domethenese ke keto reklama…duke filluar nga personazhet…

  PC, eshte mashkull i rritur ne mosh
  Mac, eshte cun i ri edhe cute

  PC, ka nje stil te vjeter, duket shume i ngurte,jo shume i rehatuar, duket i mbyllur, gjithmon i veshur njelloj…shume burokratik ne sjellje…
  Mac, eshte gjeneracjon i ri, cool, ne cdo reklame paraqitet ndryshe si ne veshje ashtu dhe ne attitude, ka ate freskin, ka lirshmerin…

  Ke reklama ne Frengjisht per iPod,
  Pc do te behet si Mac (merre nje atitude rinore duke i thene fjalet mbrapsht 😀 zikmu ‘muzik’ 😀 )
  Mac i thot: si iPod, ke edhe imoovi, iweb, iphoto….
  PC thot edhe un kam gjera Cool…
  Mac e pyet: ..cfare??…
  edhe Ky qe i thot : kam nje makine llogaritese, kam nje ore…
  😀

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.