Marka “une”

Para disa ditesh, mu be pyetja: “Sikur te ishe nje produkt, dhe une te isha bleresja, si do e reklamoje veten?”

Nuk i vura shume rendesi pyetjes, ne fakt e mora me te qeshur, dhe dhash nje pergjigjje sa per te kaluar rradhen. Sidoqofte, tani qe po e mendoj me thelle, kjo eshte nje pyetje e vlefshme per secilin/en nga ne. Ne fund te fundit, emrat tona nuk jane gje tjeter vec marka. Disa nga keto marka jane me te famshme se te tjerat, si per shembull emrat e shkencetareve, politikaneve, aktoreve te njohur.

Po secili nga ne si individ, si influencon “marken” e vetvehtes? Ajo qe kam arritur te kuptoj eshte se cdo formule apo metode marketingu mund ta adoptosh edhe ne jeten tende te perditshme, duke e analizuar vetvehten me te njejtat vegla. Provo te besh nje SWOT te vetes tende.

Menyra si sillesh dhe reagon ne situata sociale eshte PR qe i ben vetvehtes.

Nuk besoj se me kete teme po them dicka krejtesisht te re e te panjohur, sidoqofte, jam kurjoz te di sikur t’ju behej pyetja qe mu be mua, si do ta “marketonit” vetvehten?

p.s: …ne rastin tim, sic thot edhe etiketa siper, jam freskues 😀8 Responses (Add Your Comment)

 1. …hahahahaha….kush ti bo kto pytje ty mer amon …. 😀
  pije freskuse eeeehhh??? me shije mandarine eeehhh??? 😀

  interesante…do mendohem se qekq pytje e bukur, dhe do ju them, te shohim nese do ket njeri deshire per te me blere 😀

 2. Ti EH, ca je?
  ndonje produkt Roze me siguri. 🙂

 3. C’me kujton mandarinat mer Gjergj… Sa here qe vjen viti i ri, shkoj e blej mandarina se jam nostalgjik i kohes se vitit te ri kur isha kalama.

  Po ketej nga Amerika e veriut Mandarinat jane sikur ha kashte. As arome, as leng, shije… tamam bar…

  Ah, ku mi gjen ato mandarinat shqiptare qe ishin si eksplozion arome…

 4. Blendi, po ka mundesi 😀 dhe mund te kisha qene producti i meposhtem 😀
  Perrier Fluo me shije Cherry-Ginger 😀

  http://i17.tinypic.com/4hxbp8j.jpg

 5. Po me pelqeka shm ky artikulli… 😀

  une them se do kisha zgjedhur te marketoja veten si elementi baze (uji)
  *vitale per mbijetese* 😀

 6. Une do isha nje makine cadillac. Me 12 pistona dhe nje hap me lart se escalade.

  the Cadillac Ilir – 450 horsepower, 1 gallon benzine per milje. Sediljet me lekure krokodili, dhe 24″ rims.

  E vetmja ngjyre eshte “burberry” pattern.

  Cmimi, $299 999.99

 7. cfare eshte marka sipas teje Gjergji ???
  si duhet te sherbeje nje marke ???
  ku eshte marka dhe cfar eshte ???

 8. pr_expert, me kete artikull po vija ne dukje dicka qe shpesh nuk e konceptojme. Harrojme ta shikojme veten tone si marke. Emri qe ke ti eshte marka jote. Menyra si sillesh ndikon ne “market” tende.

  Nje rast kur vertet eshte e rendesishme ta shikosh veten si marke, eshte gjate intervistave per pune. Ne fund te fundit, ne nje interviste pune, 80% e suksesit vare nga menyra si e “reklamon” veten tende, ..pra marken.

  Marka eshte cdo gje qe i jep nje definicion nje produkti, dhe e dallon nga nje produkt tjeter i njejte.

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.