Materazzi..by nike

Besoj se te gjithe e mbani mend goditjen me koke qe i beri Zidane Materazzi-it gjate ndjeshes Itali – France ne kampionat boteror. Ja si e perdor Nike situaten per te reklamuar.

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.6 Responses (Add Your Comment)

 1. Me sa me kujtohet mua Italia vesh fanellen e PUMA’s. Kur Zidane goditi me koka Materazzi ra pertoke.Kurse tani Materazzi kur fillon stervitjen me duekt se heq fanellen e italise dhe stervitet me bluzen e tij sekrete NIKE, dhe reziston ndaj goditjeve qe i behen ne forma te ndryshme.OK jam dakord me NIKE’n. Nje hap i mire per te perforcuar imazhin. Mesazhi kryesor eshte ai qe i dergon kundershtarit tetij nepermjet futbollistit mistrec te famshen::))

  1-Me sa kuptoj une NIKE konsideron PUMA’n si kundershtarin kryesor? Sipas mendimit tim nuk eshte PUMA kundershtari kryesor i NIKE’s.
  2-NIKE para disa muajsh bere nje fushate “pergjegjesie sociale” JOGA BONITA qe merrte pjese futbollisti i famshem ERIC CANTONA, qe mendoj se shume nga ju e kan ndjekur. Sepse me te vertete ishte shume e nukur, qe na thoshte se jemi gjithmone prane futbollit. Mbante pergjegjesi me kete. Po permendimin tim nuk mendoj se NIKE mund te thote dicka te mire me BY Materazzin qe nga shume tifoze nuk pelqehet. Plus kesaj qe eshte rreziku se mbase te gjithe Francez’et do ta keqkuptonin dhe dop ti afroheshin me shume ADIDAS’it. Qe eshte kundershtari kryesor i NIKE’s.mund te humbi nje ojese te klienteve apo jo?

  Neyse xhanem se fola shume une::)) ja kalofshi mire qe te gjithe:)))

 2. Ekzakt, ekzakt… ekipi i Italis vesh bluzat dhe atletet e Puma’s 🙂 dhe pikerisht kjo eshte e bukura, qe ishte Nike dhe jo Puma qe e beri nje reklame te tille.

  Ne fakt, lexova diku qe ne 6 mujorin e pare Puma kishte shpenzuar rreth 207 milion euros ne marketing (me shume se 60% te shpenezimit qe kishin bere para nje viti, po ne te njejten dege) dhe sipas rezultateve te dhena nga kompania per 2006-en (pas boterorit 2006…mnjf), pati nje progresion shitje prej 35%.

  Sigurisht, mendoj se ata mund te kishin vazhduar te shfrytezonin akoma me shume ate “frymen e boterorit” duke bere reklama me intensive…(si puna e kesaj siper…) por..nuk kam pare deri tani ndonje reklame ne lidhje te drejtperdrejte me boterorin 2006 (nese dikush e ka pare, linku eshte i mirpritur).
  Ndoshta nuk kishin shume deshire te mbeshtesnin lojtar te tille…ose ndoshta cfare fituan me mega-publicitetin e fitores se Italis ju mjaftonte…..ose ndoshta menduan se nje reklame e tille e mbeshtetur pikerisht ne nje lojtar polemik, te dhunshem, dhe jo shume te dashur nga tifozat…do luante rol negativ dhe do kishin me shume te humbisnin se sa te fitonin…

  Po atehere, pse Nike e mori rrezikun, te bente nje reklame me Materazzin???
  Nuk menduan se do luante gjithashtu nje rol negativ ne imazhin e tyre???

 3. Oubliez pas que Roger doit torcher ses jumelles. Ca change passablement la donne d'avoir des marmots. McEnroe disait que dès qu'il est devenu père, il n'était plus à 100% concentré dans tous ses matchs. D'ailleurs, il n'a plus gagné un Grand chelem après sa paternité…

 4. Jaha så om jag inte uppdaterar så får jag inte spela spelet. Men om man har RGH så måste man ju uppdatera via USB och då menar du att man är tvungen att vänta till dashboard versionen kommer upp på xbox.com?Men om man har Dual-nand så kan man uppdatera direkt via internet istället?

 5. Why does nobody remember the repub’s “nuclear option” a couple years ago, when they threatened to abolish the filibuster?At the time, they were trying to get some wacko judges confirmed. At the time, I was thinking that getting rid of the filibuster might not be a bad idea.As it turned out, the Dems rolled over and played dead as usual, and the nominations went through.What all this shows is that filibusters by republicans are allowed, but filibusters by Democrats are not.God damn these SPINELESS DEMOCRATS!!! Especially that pussy Harry Reid.

 6. Wir konsumieren ein gut gefülltes Printmedienportfolio.Da wir auf dem Land wohnen, haben wir zwar einen schönen See nebenan, sind bislang aber von der Zulieferung der FaS abgeschnitten. Solange sich das nicht ändert, greifen wir auf das Esoterikblatt von Holtzbrinck zurück.Lieber Ben, ich werde auch ungeduldig, wenn ich den Gegenstand betrachte. Von mir aus könnte sich ein Miniaturexemplar dazugesellen. Würde auch die Wohnung aufwerten.

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.