Mbathjet vishen poshte pantallonave

Pse s’eshte marjuana e ligjshme? Pse s’eshte marjuana e ligjshme? Eshte nje bime natyrore qe rritet ne toke! E di cfare s’eshte natyrale? ..burra 80 vjecare me ate “mikun” perpjete. Ajo s’eshte natyrale! Por shyqyr zotit kemi ilace per kete pune. Po dedikojme te gjitha burimet mjeksore qe t’ja mbajme pleqve te ngrefem, dhe po fusim njerez ne burg per dicka qe rritet ne toke?!

E di ti, tani eshte shtuar edhe numri i ilaceve me pershkrim. Pothuajse cdo reklame qe sheh ne televizor flet per ndonje ilac te rradhes. S’shoh dot televizor per 4 minuta pa menduar qe kam rreth 5 lloje t’ndryshme semundjesh. Sa here degjon: “A coheni nga krevati i lodhur ne mengjes?” ..oh zot, edhe une e kam kete problem, mbaje shenim emrin e ilacit. Cado t’jete ajo semundja, e vuaj edhe une!

Pjesen me te madhe te kohes as s’e mar vesh se per cfare eshte reklama: ..njerez qe vrapojne neper fusha, ose duke fluturuar balona apo duke notuar ne det. Thua ti se semundja ne fjale eshte semundja e me mire n’bote. Amon mer si ta kap edhe une kete semundje?! ..se vika me i top modele edhe me i qenush t’vogel!

Duhet ta pranojme: Kemi kohe qe jemi felliqur si komb! E di ti se cili eshte rreziku shendetesor numer 1 ne Amerike? Obesiteti. Thuhet qe jemi ne mes te nje epidemie obesiteti. …epidemi sikur me qene Polio. Neper librat e historise do shkruhet nje dite “Epidemia E Madhe e Obesitetit”

– Gjyshi, si ja benit gjate Epidemise se Madhe?

– Oh, ishte e tmerrshe Xhoni, …kishte embelsira e paidhaqe gjithandej

Me e bukura eshte se askush s’po i jep drejtim se pse po shendoshemi?! Shiko si jetojme! Une rri ne makine dhe pres ne drive-thu, ne rradhe pas 15 makinave, ne vend qe te cohem e te bej 8 hapa rruge per tek banaku bosh.

Cdo ushqim eshte super i madh. A i do patatinat me te medhaja? ..do me shume? ..i do te gjitha?! Do 30 hamburgera per 5 cent mor bullafiq shk*dhat?! ..na meri, futi se ke vend ke canta mbrapa. Na! Do edhe 55 gallona Coca Cola ti shoqerosh? …vetem 3 cent me shume t’kushtojne!

Jetojme ne nje nga vendet me te pasura ne bote, por rroga minimale eshte me e ulet se c’ishte 30 vjet me pare. Ka te pa-strehe gjithandej. Nje nga keta qe jetojne rrugeve me kerkoi leke nje dite. Isha gati duke ja dhene dhe pastaj mendova “ka per t’i perdor per droge dhe alkool.” Dhe pastaj u kujtova “edhe une per ate pune do i perdor! ..pse po e gjykoj kete bastardin fakir?!”

Njerezit vdesin me gjyku fakiret e rrugeve. Per shembull, qe po t’i japesh para ata do i shperderojne kot. Dreqi ta haje, jeton ne nje kuti kartoni! Ca dreqin duhet te beje ai me parate qe merr? Ti ruaj qe te bleje nje kornize per ta varur ne mur?! T’ja fusi i vrap per ne dyqan qe t’blej nje qilim edhe nje raft CDsh?! Eshte i pa-strehe!

Dje kisha njerin qe po ecte para meje. Nji lypes i afrohet dhe i kerkon para. Ai e shikon lypesin ne sy dhe i bertet “Pse s’shkon gjen nje pune, zagar!” Njerezit gjithmone ja vejne kete ne dukje lypsave, sikur te ishte gjeja me e lehte. Lypsi ne fjale kishte veshur mbathjet mbi pantallona. ..Mbi pantallona! Ma do mendja qe rezumene nuk e ka dhe aq te fresket. Them se do hasi ca probleme gjate intervistes. Jam i sigurte qe edhe McDonalds ka rregullin qe “mbathjet vishen poshte pantallonave.” …s’po them qe e ndjekin me shume rreptesi, po ma do mendja qe do jete diku ne librin e rregullores.

Greg Giraldo

Perktheu (me disa liri kreative 🙂 ) Gjergj DollaniLeave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.