Nintendo Wii, …edhe mami edhe babi aprovojne!

call-of-duty-3-20060920044538848.jpgUne s’kam pas naihere nje “console” n’jeten time ..dmth, s’kam pas 1 qe ta kem ble e ta kem pas n’shpi. Rroja vetem me borxhe nga shoqeria per pune 1 jave ..edhe n’momentin qe behesha i mire tek ndonje loje nga ato Atari Space Invaders, vinin ma kerkonin se “Cuni dajes ..babit ..t’halles ..t’gjyshes nga Lushnja do vinte e donte me lujt.”

..nejse se s’doja me diskutu gjerat tragjike qe kane lene gjurme te thella ne formimin tim si qenie anti-sociale.

Sidoqofte, nje here, kur fillova pune i thash vetes: “Gjergj, ka ardhur koha qe edhe ti te kesh nje vidjo-gejm!” …keshtu qe marshova drejt dyqanit te elektronikes dhe bleva nje XBOX (nga ata te seris se vjeter.) E mbajta ne shtepi per nja 2 ore duke luajtuar nje loje me shpata, shigjeta ..etj etj (s’e mbaj mend mire,) ..u bera derr, dhe e ktheva pernjehere ne dyqan e i thash: “Me fal dua parat mbrapsh se s’punon …disku rreshqet, ..s’mar vesh …po m’ngrin.”

..nejse se s’doja me diskutu mangesite e mija ne durim apo mungesen e etikes time si bleres.

Ok, po i kthehem temes, …produkti i ri i Nintendos, qe deri tashme ka shitur rreth 1.5 miljon cope, jo vetem qe po krijon nje klientele te gjere, por po ndryshon menyren si perceptohen lojrat me konsole.

Besoj se tashme nje pjese e mire e dine qe Wii punon me detektore levizjesh dhe programi reagon sipas levizjes. Pra diteve kur ulesh perballe televizorit duke shtypur A-B-C-D po i vjen fundi.

Ajo qe doja te thoja ne kete artikull, ne fakt, eshte qe Wii tashme po fillon te perdoret si pajisje per te rene nga pesha. Disa perdorues te Wii sugjerojne se brenda nje periudhe 1 mujore duke ndjekur nje regjim ditor 30 minutesh kane arritur te humbasin disa kile peshe. Diku, nje faqe interneti eshte hapur ku sugjeron edhe se cfare regjimi te ndjekesh, cfare lojrash te luash dhe sa kohe secilen.

Pra, nese akoma mami me babin nuk te ka blere Wii se nuk duan te rrish mbyllur gjithe diten ne shtepi, i ulur ne divan, tregoju kete artikull edhe neser na sill falenderimet.

Sidoqofte, mua s’ma ha mendja se do shkoj te blej Wii. Jo se s’kam besim qe do humbas peshe, po jam i sigurt qe pas 2 oresh do shkoj ne dyqan te ankohem se me thyu thoin telekomanda, ..mu rrethua kablli rreth qafes e desh me mbyti ..ose …m’ran t’fiket nga mungesa e sheqerit nga “fiskultura” e tepert me Wii.3 Responses (Add Your Comment)

  1. Haha, une do thosha qe je teper “plak” po duke qene se perdoret nga mosha me te medha se ne po e qep gojen 😀

  2. fol per vete! ..une jam si pullumb, ne lule te moshes.

    Ti ke kshu game console?

  3. Jo, ma marrin mendjen gjithe ato butona, s’i perdor dot 😀

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.