Ouch!!!

Gjergji eshte mbyll n'banjo duke qajt!

Gjergji eshte mbyll ne banjo duke qajt per gjendjen e mjeruar te aksioneve dhe kompanive qe po ndjek! (referohuni tek imazhi i bashkangjitur)7 Responses (Add Your Comment)

 1. TLVT duket ne forme – hajde mos qaj se te kemi xhan (mgjth themi shyqyr qe ai klubi nuk eci !)

 2. 🙁

 3. Mos, qenkan të gjitha me minus. Në fakt nuk marr vesh shumë nga bursa, por besoj se e kuptova mirë. Hajd mos u mërzit.

  Ore Gjerj, po dollari sikur po rritet, a është shenjë e mirë kjo?

  Meqë jemi tek pyetjet, po nëse jam i interesuar të investoj në bursë, nga duhet t’ia filloj?

  Faleminderit për përgjigjet 🙂

 4. Dollari kur rritet apo kur ulet ka edhe te miren edhe te keqen e vet. Normalisht, kur nje shtet ka nje monedhe te forte, kjo tregon fuqi ekonomike dhe gjendje te mire ne pergjithesi. Dollari gjate viteve te fundit, me sa kam vene re, eshte mbajtur artificialisht me vlere te ulet, qe te mbaheshin eksportet Amerikane ne nivel te larte gjate meqe ekonomia nuk eshte e mire. Kompanit/industrite importuese (ne qe punojme ne industri cokollatash per shembull), vlera e lire e dollarit na hapte probleme sepse disa nga lendet baze i merrnim nga Evropa dhe duhet ti blinim me Euro — gje qe na rriste kostot.

  Persa i perket investimit. Te gjithe thone qe tani eshte koha me e mire per te investuar — sidoqofte, mendoj se eshte edhe koha me e rrezikshme sepse ka luhatje teper te medha ne treg. Them ta fillosh njehere duke hapur nje llogari “loje” ku investon me nje shume imagjinare parash, por cdo parameter eshte i lidhur me tregun edhe funksionon tamam si nje llogari normale investimi. Aty te pakten meson te investosh pa vene ne rrezik parate e tua. Me vone mund te hapesh nje llogari me ndonje broker. Une perdor Scottrade, por ka plot te tjera si Etrade, Ameritrade ..etj.

 5. Gjergji, falemniderit shumë për përgjigjen. Kam edhe një pyetje tjetër: ku mund të hap një llogari sa për provë? A e ofrojnë këto gjërat që barojnë me ‘-trade’ më lartë?

  Faleminderit!

 6. Nje profesor i financave qe me ligjeronte ne Univeristet na pat thene se koha me e mire per te investuar eshte kur ka zgjidhje ne USA, si dhe gjate kesaj kohe vlera e dollarit gjihtnje eshte treguar te shenoje rritje. Pra, te shohim nese do te vertetohet kjo

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.