Picturephone (e ardhmja e telefonave)

Ja Picturephone i te ardhmes.

image

 

…meqe ra llafi, Gezuar 2015ten.

Problemet me fushaten “Shqiperia Jo Duhanit!”

Kohet e fundit, Ministria e Shendetesise ne bashkepunim me institucione dhe OJQ te ndryshme ka nisur nje fushate per te sensibilizuar publikun ndaj te keqijave qe vijne nga pirja e duhanit.   Tashme dihet qarte qe duhani shkakton nje mori problemesh shendetesore, ne fakte edhe ata qe e pijne rregullisht duhanin jane shume te vetedijshem per problemet qe shkakton.   Ajo qe me ben pershtypje mbi fushaten “Shqiperia Jo Duhanit!” eshte se si i perqasen problemit dhe si kane vendosur ta zgjidhin.

Kur viziton faqjen shqiperiajoduhanit.al    gjeja kryesore qe bie ne sy eshte nje buton i madh e nje numer jeshil per te denoncuar ambjentet publiket ku vazhdon pihet duhani.    Kjo me kujton pak ato vitet e diktatures kur komshiu spiunonte komshiun, femija prindin.   Gjithashtu eshte qesharake kur mendon se problemi i pirjes se duhanit ne ambjente publike nuk eshte problem i izoluar, por eshte sheshit.  Kudo qe shkon, ne cdo lokal apo restorant te bie tymi i duhanit si shuplake fytyres.  Atehere, cfare roli luan butoni i denoncimit?

Thjesht policia duhet te ver gjoba per cdo biznes qe thyen ligjin, dhe ja u zgjidh nje pjese e problemit.  Kur pronarit fillon e i dhemb xhepi, ai/ajo reagon.

Pjesa e dyte e problemit te duhanit eshte se si te ulesh konsumimin e ketij produkti.   Fushata “Shqiperia Jo Duhanit!” po mundohet te perdori Mediat Sociale duke nxitur publikun te bejne fotografi me nje parrulle “Shqiperia Jo Duhanit” dhe ta vendosin neper faqjet e tyre FB e Twitter.   Ngrihet pyetja; si matet suksesi i nje aktiviteti te tille?  Ja ta zeme 3 miljon njerez i bejne foto vetes me parrullen, cfare ndikimi ka ajo tek duhan-piresit?  …me pak fjale kjo fushate tingellon si dicka boshe qe krijon nje lloj PR-i e zhurme qe po punohet per te ndaluar duhanin.

Problemi me duhanin eshte se ata qe e pijne jane shume te mireinformuar dhe te vetedijshem per demet qe shkakton duhani.  Por vazhdojne te pijne nga 1 pakete ne dite (a mos me shume).   Malkolm Gladwell ne librin e tij The Tipping Point flet gjate rreth problemit te pirjes se duhanit, dhe arriti ne perfundimin se nje fushate e suksesshme kunder duhanit duhet te te fokusohet ne moshat 15-18 vjecare.   Sipas studimeve qe ai ve ne dukje ne liber, nikotina vertet eshte shume adiksionuese, por periudha e adiksionimit zgjat relativisht 3 vjet.    Pra, eshte ky trevjecar kritik ku duhet perkushtim e informim per te luftuar pirjen e duhanit.

Pra qe te luftohet pirja e duhanit, nuk ka nevoje per fushata ndergjegjesimi, se te gjithe pak a shume njohim dike qe ka vdekur nga kanceri i mushkrive, melcise, zorres se trashe ..e plote semundje te tjera ku pirja e duhani eshte faktor kryesor.   Por duhet nje polici e forte qe detyron zbatimin e ligjit, dhe nje bashkpunim i mirfillte i Ministrise se Shendetesise me kompanite qe prodhojne duhanin ku te insistohet ne uljen e nivelit te nikotines ne cigare (gje qe ul ose ngadaleson nivelin e adiksionimit), dhe pastrimin e cigareve nga shume lende kimike qe shtohen gjate procesit.   Mendoj se kjo po qe eshte nje menyre aktive qe shqiperia ti thote “jo” duhanit.

4 is bigger than 3!

Here’s a quick lesson in stupidity! No matter how good your marketing plan, you have to consider that you’re selling to the masses; therefore, never have the consumer do math in their head!

So, in the early 1980s, the A&W restaurant chain released a new hamburger to rival the McDonald’s Quarter Pounder. With a third-pound of beef, the A&W burger had more meat than the Quarter Pounder; in taste tests, customers preferred A&W’s burger. And it was less expensive. A lavish A&W television and radio marketing campaign cited these benefits. Yet instead of leaping at the great value, customers snubbed it.

“Only when the company held customer focus groups did it become clear why. The Third Pounder presented the American public with a test in fractions. And we failed. Misunderstanding the value of one-third, customers believed they were being overcharged. Why, they asked the researchers, should they pay the same amount for a third of a pound of meat as they did for a quarter-pound of meat at McDonald’s.

The “4” in “¼,” larger than the “3” in “?,” led them astray.

4 arsye pse Piketty e ka gabim

“Capital” i ekonomistit Francez, Tomas Piketty, eshte bere libri me i perfolur i koheve te fundit.  Versioni anglisht i librit eshte bere “best-seller”, …cuditerisht ne France libri nuk pati te njejtin sukses.  Mos ndoshta Francezet me skepticizmin e tyre karakteristik nuk e moren tezen e Piketty-t shabllon?  Ja 4 arsyje pse une them qe Piketty e ka gabim!

1) Piketty argumenton se kapitali mbetet vazhdimisht ne duar te te pasurve dhe keta te fundit nuk e shperndajne per te miren e masave.

Ka degjuar Picketty per Gates Foundation (qe deri tashme kane dhene 28 miljard dollar per erradikimin e semundjeve ne bote)? Po per Carnegie Foundation (i krijuar nga Andrew Carnegie …njeriu me i pasur ne bote ne kohen e tij i cili e dha te gjithe pasuine per ceshtje filantropike? …Sorros ..e lista vazhdon.

2) Piketty sugjeron qe te pasurit qe bejne mbi $500,00 dollare duhet te taksohen 80%.

Ha!  Po, jepja qeveris leket se e di qeveria me mire se si shperndahen.  Senatori amerikan nga Oklahoma, Tom Coburn boton nje liber vjetor te quajtur “Wastebook” ku citon menyrat se si qeveria Amerikane shperdoroi leket ate vit.  Per 2013ten, ai citon 100 menyra se si jane shperdoruar $32 miljarde dollare.  …amon mer si s’pikon i lek knej nga cezma ime!?

3) Kapitali eshte i keq e duhet shperndare,  sepse vetem ata qe kane kapital, perfitojne nga sistemi kapitalist.

Ne vend qe te krijojme barazi duke mbitaksuar kapitalistet per te niveluar planin, pse mos te bejme masat ne kapitalist?  Le tu japim masave akses ne kapital

Kohet e fundit lexova qe ne Kili, mbi 50% e kapitalit tashme i perket fondeve te pensionit pasi punetoret nepermjet investimeve zoterojne mbi 50% te GDPs.  Pra punetoret e Kilit jane defakto kapitaliste dhe perfitojne nga ekuacioni i Piketty’t  r>g (kthimi nga kapitali > se rritja vjetore e prodhimit)

4) Piketty eshte Francez

I vetmi kontribut i Frances ndaj kapitalizmit ka qene gijotina per kokat e te pasurve.  Po me Mari Antoneten c’paten xhanem?!

Konsumerizem.com

Shqiperia me perdorim interneti me te ulet

Vetem 54% e popullates shqipetare perdor internetin. 10% me pak se Bosnia me 65% te popullates qe perdorin internetin.

image

Ja nje billboard. Qarte, shkurt, e bukur!

Billboardi i meposhtem ka mbire keto dite ne qender te Bostonit.  I perket nje fushate me te gjere dhe me varjete mesazhesh, por kjo mu duk me e spikatura.

image

PeshkuPaUje, na ri-sillni Ezeta-n!

Se shpejti behet 10-vjetori i edicionit te pare te revistes Ezeta.   Nqs, s’ke degjuar ndonjehere per Ezeta-n, nuk te ve faj se projekti zgjati vec 1 vit e 16 botime u bene gjithsej.

Ezeta ishte nje “side-project” i Peshkupauje.com, dhe per mendimin tim ishte gjeja me e bukur ne boten e internetit shqiptar.  Jo vetem nga ana kreative (…u zgjodh nga Macromedia si nje nga 18 finalistet ne perdormin me te mire te Macromedia Flash), por edhe nga substanca.   Artikuj teper interesant mbi tema te ndryshme sociale dhe kulturore, si dhe letersi artistike.

Pavaresisht se u ben 10 vjet, botes se internetit shqiptar vazhdon ti mungoj nje publikim cilesor.

PeshkuPaUje, na risillni Ezeten!!

 

ezeta

 

 

50% e Amerikaneve nuk u besojne reklamave

image

 

Pune e madhe!!  Le te perqendrohemi tek ata 50% te tjeret.

 

 

 

Ja si te aktivizoni look-un e ri ne Twitter

Kliko tek ky linku ketu.

🙂

Tabela Periodike e Content Marketing

Kjo tabele e krijuar nga eConsultancy eshte vegla me e vleshme per marketingun mediatik.  Jo vetem qe te tregon cfare duhet te besh ne cdo moment, por edhe pak a shume te tregon se cfare rezultatesh duhet te presesh. 

Sidoqofte, po nuk e pate te qarte mesazhin qe ke per konsumatoret, kjo tabele pak vlere do te kete.

image

« Older Entries

Newer Entries »

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.