Problemet me fushaten “Shqiperia Jo Duhanit!”

Kohet e fundit, Ministria e Shendetesise ne bashkepunim me institucione dhe OJQ te ndryshme ka nisur nje fushate per te sensibilizuar publikun ndaj te keqijave qe vijne nga pirja e duhanit.   Tashme dihet qarte qe duhani shkakton nje mori problemesh shendetesore, ne fakte edhe ata qe e pijne rregullisht duhanin jane shume te vetedijshem per problemet qe shkakton.   Ajo qe me ben pershtypje mbi fushaten “Shqiperia Jo Duhanit!” eshte se si i perqasen problemit dhe si kane vendosur ta zgjidhin.

Kur viziton faqjen shqiperiajoduhanit.al    gjeja kryesore qe bie ne sy eshte nje buton i madh e nje numer jeshil per te denoncuar ambjentet publiket ku vazhdon pihet duhani.    Kjo me kujton pak ato vitet e diktatures kur komshiu spiunonte komshiun, femija prindin.   Gjithashtu eshte qesharake kur mendon se problemi i pirjes se duhanit ne ambjente publike nuk eshte problem i izoluar, por eshte sheshit.  Kudo qe shkon, ne cdo lokal apo restorant te bie tymi i duhanit si shuplake fytyres.  Atehere, cfare roli luan butoni i denoncimit?

Thjesht policia duhet te ver gjoba per cdo biznes qe thyen ligjin, dhe ja u zgjidh nje pjese e problemit.  Kur pronarit fillon e i dhemb xhepi, ai/ajo reagon.

Pjesa e dyte e problemit te duhanit eshte se si te ulesh konsumimin e ketij produkti.   Fushata “Shqiperia Jo Duhanit!” po mundohet te perdori Mediat Sociale duke nxitur publikun te bejne fotografi me nje parrulle “Shqiperia Jo Duhanit” dhe ta vendosin neper faqjet e tyre FB e Twitter.   Ngrihet pyetja; si matet suksesi i nje aktiviteti te tille?  Ja ta zeme 3 miljon njerez i bejne foto vetes me parrullen, cfare ndikimi ka ajo tek duhan-piresit?  …me pak fjale kjo fushate tingellon si dicka boshe qe krijon nje lloj PR-i e zhurme qe po punohet per te ndaluar duhanin.

Problemi me duhanin eshte se ata qe e pijne jane shume te mireinformuar dhe te vetedijshem per demet qe shkakton duhani.  Por vazhdojne te pijne nga 1 pakete ne dite (a mos me shume).   Malkolm Gladwell ne librin e tij The Tipping Point flet gjate rreth problemit te pirjes se duhanit, dhe arriti ne perfundimin se nje fushate e suksesshme kunder duhanit duhet te te fokusohet ne moshat 15-18 vjecare.   Sipas studimeve qe ai ve ne dukje ne liber, nikotina vertet eshte shume adiksionuese, por periudha e adiksionimit zgjat relativisht 3 vjet.    Pra, eshte ky trevjecar kritik ku duhet perkushtim e informim per te luftuar pirjen e duhanit.

Pra qe te luftohet pirja e duhanit, nuk ka nevoje per fushata ndergjegjesimi, se te gjithe pak a shume njohim dike qe ka vdekur nga kanceri i mushkrive, melcise, zorres se trashe ..e plote semundje te tjera ku pirja e duhani eshte faktor kryesor.   Por duhet nje polici e forte qe detyron zbatimin e ligjit, dhe nje bashkpunim i mirfillte i Ministrise se Shendetesise me kompanite qe prodhojne duhanin ku te insistohet ne uljen e nivelit te nikotines ne cigare (gje qe ul ose ngadaleson nivelin e adiksionimit), dhe pastrimin e cigareve nga shume lende kimike qe shtohen gjate procesit.   Mendoj se kjo po qe eshte nje menyre aktive qe shqiperia ti thote “jo” duhanit.Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.