Reklama BMW M5 – reklama ime me e preferuar!

Kjo reklama eshte fantastike, vetem se ka nje problem fare te vogel: …ekzagjerim super te madh!

Please enable Javascript and Flash to view this Flash video.3 Responses (Add Your Comment)

 1. Nese kjo do te cilsohej si false advertising i bie qe 3/4 e reklamave te cilesohen po keshtu…

  Sa per te dale pak nga tema dhe per te dhene nje shembull, perpara ka pas qene nje kos qe quhej BIO produkt i Danone (ndoshta nje pjese nga ju e njohin) edhe ne çdo reklame mnjef vihej re gjere e gjate qe Bio keshtu e Bio ashtu, kishte nje buxhet te madh marketingu ….
  kur nje dite prej ditesh del nje reklame ku thuhej pak a shume qe :
  -Bio ndryshon per JU (sigurisht qe vetem per neve 😀 ) dhe behet ACTIVIA ….dhe blabalbla te tjera ….

  Dhe duke lexuar ne disa revista, mora vesh me vone, qe Bio kishte ndryshuar emer jo per neve, por sepse produkti ne fakt nuk ishte Bio (bio = terme per te cilesuar qe vjen nga nje agrikulture biologjike)
  keshtu qe skishte pse te kishte kete emer, ndaj edhe ndonje shoqate e ketyre natyralisteve do kete nxjerre ne pah rregulloren, dhe si rrjedhoje marka ndryshoi emrin e produktit.

  Nuk e kam idene se çfare impakti ka pasur ndryshimi i emrit ke shitja e productit, por mendoj se me gjithe reklamat qe na bombartuan ne momentin e ketij nderrimi, duhet te jene po aty ….

 2. e forte kjo
  dhe mua me pelqejne keto tip reklamash

 3. Mqse jemi ke makinat …

  Sa per kurjozitet, ne fund te 2006 do te komercializohet Lexus LS460 nga Toyota …

  Do me thoni …edhe ???
  Gama e Lexus-it kishte gia vetine qe mund te parkohej vete 😀 , por tani… tani do ket edhe vetin e MOS SHTYPJES SE KEMBESOREVE.

  (ja si funksjonon, LS460 detekton kembesorin, dhe pret reaksjonin e shoferit ne momentin e detektimit, nese ska reaksjon atehere eshte kompjuteri qe frenon, nese shoferi frenon vete, atehere kompjuteri dyfishon frenimin. dhe gjith kjo behet me ndihmen e 2 kamerave 3D + nje radari me frekuenca milimetrike, dhe nje procesori qe ben disa milion operacjone ne sekonde)

  Pre-crash safety (sic e therrasin) do jete i vleftshem vetem per kete model makine dhe asnje tjeter.

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.