Ristrukturim

M’pelqen qamet gjuha qe perdor ekipi manaxhues i kompanis kur behet fjale per shkaterrime karrierash e nxjerrje njerezish me shkelma neper rruge. “Jemi duke bere ristrukturim!”

Sa hyra sot ne mengjes ne pune, 2 minuta para ores 9-te (jashtzakonisht i perpikte, si gjithmon,) me therret drejtoresha e departamentit te marketingut ne zyre edhe me gjys zeri, se mos e degjonin muret, me thote: “Sot kemi ristrukturim.” “…epo mire” ia pres une, “..te bohem gati me ik ne shpi une apo kam shpetuar edhe sot?”

Ristrukturimi nuk eshte gje e keqe ne pergjithesi, por keto qe ndodhin ne organizaten tone jane beterr! Nuk e kam shume problem ristrukturimin si proces, por kam problem kur mar vesh qe ka ristrukturim pasi kane filluar prerjet e kokave. Do me pelqente me shume sikur te thonin “..degjoni derra! Muajin tjeter per arsyjen X, Y dhe Z do kemi ristrukturim muajin tjeter. Ata qe rrezikohen te mbeten pa vende pune do kontaktohen nga Resorset Humane (ose Inhumane — varet si e shef.)” Ne kete menyre, ata fatkeqet, kane 1 muaj kohe te ruajn pare, e te fillojne t’kerkojne pune diku tjeter.

Xhim Kollins, ne librin “Nga Mire ne Shkelqyeshem” thote qe nuk ka krim me te madh ndaj nje punetori sesa ta mbash ne pune duke e ditur qe pas nje periudhe kohe do ta heqesh, e mos ta informosh per fatin qe e pret. Gjith kete jave, gjendja ne pune ka qene kaotike. Asnje s’e di se kujt do i bi lapsi. Cdo 10 minuta kontaktojme njeri-tjetrin per te pare mos ka dal ndonje thashethem a lajm i ri.

…sidoqofte, po m’ra lapsi mua, pres oferta pune nga kushdo. Kam eksperience ne larje e tharje cimentosh e enesh. Kam pas dit me gatu, por mund ta rimesoj prap. …per referenca, me kontaktoni ne nr e telefonit.Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.