Shqiperi: Merr shembull nga Armenia!

Tek Konsumerizem 101 e kemi diskutuar shpesh temen e reklamimit te markes Shqiperi, sidoqofte, ka aq shume mundesi saqe shpesh here na duket cudi qe nuk po behet aq shume sa c’duhet per ta reklamuar.

Para disa kohesh, ne nje restorant ketu ne Paris, vura re disa kartolina falas qe ne figure kishin foton ne te majte dhe disa shenime te tjera rreth te njejtes teme: “Armenie mon amie” (Armeni mikja ime.) I lexova me kurreshtje dhe vura re qe kartolinat ishin pjese e nje programi miqesor midis Frances dhe Armenise, ne te cilin te dy vendet do te shkembenin informacion kulturor rreth njeri-tjetrit.

Ky program ishte nje iniciative e presidentit te Armenise, Robert Kotcharian, e cila u percoll mire nga presidenti i Frances, Zhak Shirak. Ideja e programi eshte krijimi i “Vitit Armen” ne France ku publiku Francez, gjate nje viti te tere te kete mundesi te mesoj rreth kultures 3000 vjecare te Armenise, si dhe mbi shtetin e ri qe eshte nje nga demokracite e reja ne rajon.

Po Shqiperia pse nuk ben lidhje te tilla miqesore? Mos ne nuk kemi histori mijravjecare? Mos nuk kemi lidhje historike me shume vende te tjera ne rajon? Mos kushedi nuk kemi nevoj per reklamimin/pr qe do perfitojme nga nje bashkpunim i tille?

Ftoj ata ne ministrine e jashtme, kultures e turizmit te ndjekin lidhjet e meposhtme, e te mesojne sa me shume nga ky program fantastik reklamimi te Armenise, per te pare se si mund te implementohet edhe me Shqiperine.

Armenie Mon Amie – faqja kryesore e programit Francez (frengjisht)

Bresil Bresil – faqja kryesore e programit Francez mbi Brazilin, nje vit me pare (portugalisht)

Nova Polska – faqja kryesore e te njejtit program mbi Polonine (frengjisht)

Pra sic shihet me lart, precedente ka. Eshte gjynah qe te mos perfitojme nga etja kulturore e shteteve si Franca per te reklamuar ato gjera qe na bejne krenare: historia, kultura, tradita ..etj. Mos te harrojme qe nje nga problemet kryesore qe kemi si shtet eshte se akoma nuk njihemi ne harte, edhe nga qytetaret Evropiane.
Gjergj Dollani4 Responses (Add Your Comment)

 1. Gjergj,

  1) Sa Armene ka ne France?
  2) A ka arsye te tjera qe Franca e mbeshtet Armenine (Turqia psh)

  Dua te them qe s’eshte thjesht “dashuria” qe e shtyn Francen te beje keto gjera. Ne Shqipot me ke mund te bejme nje nisme te ketille? Me Turqine???

  P.S. Nga ke humb ti mer cun 🙂

 2. A,

  Franca kete e ka bere me Brazilin, tani me Armenin, dhe po planifikon vitin tjeter me Polonine. Pavaresisht se cfare perfitimesh ka nga Armenia, s’na kushton gje te interesohemi ketu ne France se mos kushedi na vene edhe ne listen e pritjes.

  Jam kurjoz te di se cfare programi ka ministria e jashtme ose ajo e kultures dhe sporteve per te promovuar emrin e Shqiperise neper bote.

 3. Patjeter qe Ministria a Turizmit ne Shqiperi duhet te beje dicka, megjithate ne fillim duhet ndertuar infrastruktura dhe me pas mund te ftohen te huajt ne Shqiperi. Une ftova disa shoke te mij nga USA ne Shqiperi vjet, dhe u turperova kur hyme ne aeroport dhe pastaj neper rruget jashte aeroportit. Shyqyr qe i pelqeu klima e Jugut dhe e malesise, sepse po te ishte per infrastrukturen, dritat, ujin, etj. do isha ndjere shume keq me to.

  Per sa i perket Frances dhe Armenise, ajo as nuk diskutohet qe po behet per t’ju kundervene Turqise dhe faktit te genocidit ne Armeni. Le t’a provoje Shqiperia dicka te tille dhe ju siguroj qe nuk ka per te funksionuar kurre. Sidomos tani qe dihet qe ne po kerkojme te hyjme ne EU.

Trackbacks:

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.