Sondazh: Cilat jane markat tuaja te preferuara? Pse?

ο»Ώ

11 Responses (Add Your Comment)

 1. pse jan ca marka x2 ? (versioni ri, versjoni vjeter….apo ka naj mesazh subliminal ?)

 2. Po pyt marka qe duken sikur jane ne fuqi ose duken si veprim matematikor (psh: 3M, dsquared, k^2)?

 3. nese e ke fjalen per keto nga me larte, atehere i zgjedh:

  Adidas -sepse dje kur luajta futboll mbaja atlete Adidas

  Coca Cola – sepse para nja gjysem ore konsumova nje gjysemlitersh

  Mercedes – ishte taksia qe me solli ne pune ne mengjes

  Te preferuar e kam edhe Durex, mirepo nuk po jap shpjegim πŸ˜› πŸ˜›

 4. haha … po pysja ne pergjithesi. Psh, mu m’pelqen marka Head & Shoulders (shampo per floket) …pavaresisht se vetem 2 fije flok me kane mbetur.

 5. E po kjo pyetja jote eshte shume e pergjithesuar πŸ˜› Do te ishte me interesante sikur te pysje Cilat marka i keni perreth jush ne kete moment? πŸ˜€ E kjo ne njefare menyre ngerthen edhe “markat e preferuara”

 6. bile do te ishte mire qe femrat te pergjigjen cilat marka i kane ne Γ§ante πŸ˜‰

 7. Shume e drejt!

 8. Gjergji, une kam ndermend ta beje nje emision me kete temen te enjten. Jam i interesuar ta zhvilloj pakez kete pyetjen “PSE?”. Sipas teje, pse na pelqejne disa marka mbi te tjerat? Eshte thjeshte ceshtje ekspozimi ndaj tyre, apo ka lidhje te shumefishta nenndergjegje, kujtime, emocione etj qe na ndjellin.

  Me ndihmo pak. Thx.

 9. Blend,

  Markat ne thelb jane krijuar per diferencuar produktin tend nga produkti i nje konkurrenti. Por ne momentin qe klienti fillon te identifikohet me marken, kjo e fundit e tejkalon arysjen baze te krijimit dhe merr nje forme tjete duke krijuar lidhje emocionale me klienitn.

  Andej nga 2006 shkruajta nje artikull (shih linkun me poshte) rreth lidhjes se thelle emocionale qe kemi me disa marka dhe pse ato behen “me te preferuara” se te tjerat.

  (Markat kane vdekur) http://www.albpr.org/g-news/modules.php?name=News&file=article&sid=44

  Ekspozimi ndaj nje marke na ben ta kujtojme dhe ta njohim menjehere marken, por kjo s’do te thote qe do ta preferojme. Ndryshimi midis markave ndaj te cilet jemi te ekspozuar dhe atyre qe zgjedhim eshte lidhja emicionale qe krijojme dhe aspirimi per t’u bjere pjese e “historise/tregimit” qe na “shet” marka.

  Mendo NIKE. NIKE ne reklamat e veta nuk na shet kepucet atletike. Reklamat perqendrohen ne sportist te ndryshem qe i dedikohen sportit perkates. Me moton “just do it!” na “shesin” pasjonin rreth sportit qe preferojme. Me atletet qe mbeshtesin (Jordan, C. Ronaldo, etj) na frymezojne enderrat tona per te pasur dicka te ngjashme me keta lojtar qe adhurojme. Une nuk mund ta luaj kurre basketbollin si Jordan, por ama mund te bej dicka te Jordanit pjese timen (..hence, I shell out 180$ for Air Jordans πŸ˜€ ).

  Nejse, Blend kjo eshte teme e gjate, por shkurtimisht them se ajo qe i ndan markat nga ato qe duam eshte lidhja emocionale qe kemi krijuar me markat e preferuara.

 10. Gjergji, shume faleminderit. Reklamat, marketingu si gjithmone fushe shume interesante.

  Shif pak kete festivalin e filmit queer ne Lisbone cfare parodie kane bere me Reservoir Dogs.

 11. Ahaha .. e bukur

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.