Superbowl-i Amerikan: Fillojne cmendurite e momentit

photo-004.jpgPara disa muajsh, ketu tek konsumerizem 101, kishim vene nje artikull mbi perdorimin e trupit te njeriut si tabele rekalmimi. Folem per tatuazhin ne ball “GoldenPalace.com”qe kishte pranuar te vendoste nje grua (shih linkun me siper.)

Me rastin e finales se kampjonatit te futbollit Amerikan, Jennifer Gordon, nga Chicago, ka kerkuar 2 bileta per te pare kampjonatin. Si shperblim, ka pranuar te vendos ne barkun e saj (ajo eshte 8 muaj shtatzene) reklamen e kompanise qe do i siguroj biletat.

Kompania qe vendosi t’i gjej biletat eshte UBid, konkurrentja e vogel e EBay. Madje UBid ka hapur nje faqje posacerisht per kete gje: Bear Belly.

Dy probleme me vijne ne mendje me nje situate te tille:

1) Cfare do mendoj publiku per nje kompani qe arrin te shfrytezoj barkun e nje gruaje shtatzene per te rekalmuar?

2) …cfare do mendoj publiku per nje kompani qe arrin te shfrytezoj barkun e nje gruaje shtatzene per te reklamuar?

…edhe 3) po Polarodi, c’dreqin do qe futet ne kete mes? Mos ndoshta po i thot publikut, edhe per momente beterr fare, perdorni Polarodi?One Response (Add Your Comment)

 1. Po me bejne syte mua apo….
  ti thua qe 2 probleme te vijne ne mendje, edhe ke vene 3 pika…
  Dhe jo vetem, por nga keto 3 pika, dy te parat jane te njejta ( dmth pervec faktit se te dyten e ke filluar me tre pika, dhe me shkronje te vogel) se une personalisht nuk shof noj ndyshim.

  Dhe publiku im 😀 thot qe termi “shfrytezim” eshte i egzagjeruar …
  1/propozimi i venjes vinka nga vete femra (dhe nuk qeka kompania qe e paska propozuar fillimisht)
  2/gruaja ne fjale e ka kete pune per qef dhe jo nga halli, dmth qe skemi pse ti qajme hallin
  3/sme duket ide e keqe 😀 sme ben te mendoj noj gjo te keqe…per kompanine…dhe gruan ne fjale…
  pse duhet…???

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.