“Unique Selling Proposition” koncepti me i keqkuptuar!

Ne qofte se po vrisni mendjen se c’eshte kjo fotografija ketu anash, eshte nje nga ato qeset e vogla te cajit, por ka dicka te ndryshme: eshte ne forme trekendeshi. C’lidhje ka kjo me temen? ..po jua shpjegoj me posht.

“Unique Selling Proposition” (Propozimi Unik i Vleres) nuk eshte gje tjeter vec ajo dickaja qe e dallon nje produkt nga produktet konkurrente dhe e ben me te pelqyeshem per klientin. Per shembull kepucet Rockport kane si USP teknologjite e ndryshme te avancuara qe aplikojne ne modelet e ndryshme te kepuceve. Nese ke probleme me kembet, shpesh here rekomandohet te blesh kepuce te kesaj marke.

Po kjo qesja trekendeshe e cajit qe eshte ndryshe nga qeset normale katrore, a mund ta quaj formen si USP te sajen? Ketu shpesh ngaterrohemi. Disa mund te thone: “Po, forma e qeses e ben kete te vecante dhe te dallueshem nga produktet konkurrente.” Dakort, e ben te vecante, por a e ben me te pelqyeshem se modelet katrore? Ti si klient sheh ndonje ndryshim rrenjesor midis qeses trekendeshe apo katrore apo te rrumbullaket? Jo! Forma e vecante nuk i jep ndonje avantazh te vecante produktit.

Tek kompania ku punoj, po diskutonim per nje produkt te ri, cokollate, qe do te hedhim ne treg se shpejti. Farat e kakaos te kesaj cokollate specifike merren nga nje zone e thelle ne Ameriken Latine, dhe e vetmja menyre transporti eshte udhetimi 3 ore me varke me rrema nga plantacioni deri ne qytezen me te afert ku gjendet pika e grumbullimit. Diskutimi u nxeh kur po flisnim per USP-ne e produktit. Nje pjese mendon se udhetimi me varke e bene kete produkt te vecante dhe interesant per bleresin. Pra, per ta kjo eshte USP-ja. Por ne te vertete, cfare ndryshimi ka fakti qe farat transportohen me varke apo me mushke? E ben kjo gje vertet me te pelqyeshem produktin. Jo!

Per ta shpjeguar kete koncept qe nga rrenjet e tij, po citoj 3 shtyllat e konceptit USP qe u krijua nga Rosser Revees rreth viteve 60-te.

1. Cdo produkt duhet t’i propozoj dicka klientit – jo vetem fjale e zbukurime, por nje “thirrje” per te blere produktin.

2. Propozimi duhet te jete unik. Dicka qe konkurrenca NUK e ofron dot!

3. Propozimi duhet te jete i forte qe te bej masat e bleresve te gravitojne rreth produktit tend.

Pra sic shihet, jo gjithcka e vecante mund te quhet USP. Kjo qese caji trekendeshe mund te jete e vecante si forme, por nuk i ben masat e bleresve te gravitojne rreth ketij produkti.

USP perdoret me se miri ne reklamim. Para se te reklamoni produktet tuaja, i beni keto 3 pyetjet e mesiperme vetes, dhe ne baze te pergjigjeve zgjidhni edhe metoden dhe menyren te cilen do te perdorni per te reklamuar produktin.

Gjergj Dollani
konsumerizem101.com5 Responses (Add Your Comment)

 1. Shume i bukur, i qarte dhe i drejteperdrejte shpjegimi. Nje falemnderti nga mua!

 2. ok, interesante.

  nje pytje!!!!
  -si shpjegohet qe ka produkte te cilat edhe pse jane USP nuk arrijne te shiten ???

  (tani per tani i vetmi shembull ilustrimi qe me vjen ne mendje eshte hedhja ne treg e makines SMART, cuditerisht edhe pse i plotesonte te 3 shtyllat usp, nuk funksjonoi…)

 3. Nuk mund te flas per rastin e SMART se s’di shume mbi problemet qe ka — megjithse — vet s’do e bleja se m’duket si kuti shkrepse (edhe ngaqe kam trup te madh preferoj makina voluminoze 😀 ).

  Per mendimin tim, suksesi i nje produkti nuk ka te bej vetem me USP. Nje problem kryesore me produktet krejtesisht te vecanta eshte qe ndoshta publiku nuk eshte i gatshem t’i adaptoj. Per shembull Videofoni (qe Nokia ka filluar ta reklamoj fort — te pakten ketu ne France) ne fillim u hodh ne treg rreth viteve 60 nga ATT, por publiku nuk ishte i gatshem ta adoptonte sepse ose ishte aparature shume e madhe, ose nuk kishte efekte rrjeti (pra njerez te tjere me te njejtin aparat me te cilet te komunikonin.) SMART ndoshta mund te mos jete makine shume e sigurte per raste aksidenti ..t’pakten keshtu duket nga jasht.

 4. Nuk e di Gjergj por une personalisht arij te shikoj USP tek cokollata e re qe kompania ku punon do te hedhe ne treg. Po ti marrim nje nga nje 3 pikat qe ke permendur me lart do te thoja:

  1. Nese farat e kakaos qe perdoren per prodhimin e kesaj cokollate nuk perdoren nga asnje kompani tjeter atehere ajo i ofron realisht klientit dicka te re , nje shije te re( e jo vetem fjale e zbukurime).

  2. Duke presupozuar qe ajo cka eshte shkruar ne piken 1 te jete e vertete atehere per produktin ne fjale plotesohet dhe pika 2, gjithesesi duhet pranuar qe avantazhi konkurrues qe kompania ka ndaj konkurrenteve do te jete i perkohshem.

  3. Dhe ne fund mendoj se eshte ne doren e departamentit te marketingut qe te realizojne nje propozim te forte duke i meshuar pikerisht atij avantazhi konkurres dhe pse jo ky mesazh mund te jete dhe emocional duke i meshuar “notave caliente” per vet faktin se vendi origjine i farave eshte Amerika Latine mmmm shija latine …..
  pra nese vihet pak ne pune fantazia mund te dale nje mesazh shume i bukur.

 5. A. R. jam shume dakort me ty qe vertet pikat e parashtruara jane USP-ja e produktit ne fjale. Pra shija e vecante sepse toka eshte e vecante, dhe konditat jane te vecanta. Kjo eshte nje USP e vlefshme. Ne rastin tone, ne vend qe te fokusohemi tek gjerat qe vure ne dukje siper, diskutimi gravitoi drejt faktit qe farat e kakaos transportohen me varke me rrema, dhe insistohej qe kjo eshte USP-ja sepse eshte dicka e vecante. Cfare vlere unike i jep fares menyra e transportit?

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.