Vizioni Futurist: Makinat e se ardhmes

Mjetet e transportit kane qene gjithnje nga produktet me largepamese. Vitet 60 jane te njohura per fazen e konceptimit te makinave futuriste. Nese kujtoni se ajo faze vdiq me ate dekade, ju ftoj te shihni “Reinastella” — prototipin e firmes Renault te nje makine ne vitin 2328.

Nga pamja e jashtme, duket si nje disk flutures me kupole xhami. Nuk ka timon, por nje platforme elektronike dritash e butonesh. Sediljet jane ne formen e nje dysheku qe vjen perreth pjeses se brendshme te makines ..pra pak a shume si pjesa e brendshme e nje limuzine. Sidoqofte, ajo qe eshte me intrigantja, eshte qe makina nuk ka rrota, por ka mormite. Mos ndoshta pas 300 vjetesh do kemi fituar luften ndaj gravitetit, por jo motoreve me djegije te brendshme?

Sidoqofte, nga ana e marketingut, PR ..shpikja e prototipeve te tille (sado larg realitetit apo futurist te jene) i tregon publikut qe nese kjo firme arrin te konceptoj makinat e 300 vjeteve me pas, merre me mend c’ben me makinat e sotme.

Me poshte, shihni fotografi nga modeli i Reinastella dhe nje prototip me bashkekohor i Toyota-s.

renault4.jpgReinstella logo
Reinstella trupi anashrenault3.jpg
Me poshte vijon nje prototip 2-vendesh i Toyota.

toyota2.jpgtoyota3.jpgtoyota1.jpg7 Responses (Add Your Comment)

 1. aha…un them sikur te merreshin me gjera aktuale, qe te na hyne ne pune neve tani dhe jo atyre qe do jetojne pas 300 vjeteve do ishte me mire…
  ata mire e bejne…po mu psh sme hyn shm ne pune.

  nejseeeeeeeeee….

 2. dhe une jam dakort me shokun E.H. 🙂

 3. Mendoj se ne Shqiper ky tip do rreth 5 shekuj te vije ose te blihet.

 4. KETO jane gjera te se ardhmes….Them qe femija i femijes tim do e kete patjeter nje Toyota si kjo me lart

 5. UNE MENDOJ SE KETO MAKINA JANE ABSOLUTISHT TE MAHNITSHME DHE SE KOSOVES I DUHEN SHUME E SHUME VITE QE DIKUSH TE VIJE E TI REKLAMOJE E LERE MA SE DIKUSH DO TI BLEJE KETO MAKINA .MADJE AS BIZNISMENI

 6. JANE TE PA PARA

 7. ehhh … sa te vijn en shqiperi kto ….

Leave a Reply

Formatting: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Other Entries

Rreth konsumerizem.com

konsumerizem.com eshte blog qe diskuton kryesisht tema rreth marketingut dhe sjelljes se konsumatorit. Artikujt (c) Gjergj Dollani.